Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
Šefčoviče ohlášená americká cla nešokovala, přesto jde podle něj o největší otřes na poli mezinárodního obchodu od druhé světové války. „Ovlivňuje to obchod s každou zemí na této planetě. Bude to velmi složitý, bolestivý proces a musíme se na něj jako Evropská unie dobře připravit,“ zdůraznil eurokomisař.
Ve Washingtonu, který Šefčovič navštívil v nedávné době hned dvakrát, podle něj není příliš velká snaha o nalezení kompromisu. Americká administrativa si totiž stanovila za cíl zvýšit příjmy z cel a reindustrializaci, což je daleko od toho, co by chtěla od spojenců v USA Evropa jako největší obchodní partner.
„Co se stalo ve středu, je bohužel mimořádně radikální, proto se připravujeme na adekvátní odpověď,“ prohlásil eurokomisař. „Kontakt (s Američany) je velmi intenzivní, bohužel pozice jsou velmi rozdílné,“ hodnotí Šefčovič.
Pro Evropskou unii včetně Slovenska je klíčový vývoz automobilů, připomněl s tím, že jde o citlivou otázku i pro USA, takže by považoval za logické je naopak snižovat, třeba až na nulu. Jednat by se podle něj mělo o společných standardech. „To by byla skutečná pomoc pro automobilový průmysl, ale to nebylo přijato,“ poznamenal Šefčovič.
Potřeba jednoty EU
V pondělí se bude řešit „bezprecedentní“ reakce EU na úrovni ministrů obchodu členských zemí v Lucemburku a je zapotřebí naprostá transparentnost, řekl Šefčovič. „Členské země dobře vědí, že pro USA budeme skutečným partnerem, jen když budeme jednotní a prezentovat sílu sedmadvacítky,“ konstatoval.
Balík odvetných opatření by se měl schvalovat už ve středu. První seznam by se měl týkat výrobků, pro něž má Unie alternativní dodavatele a USA dopady reakce pocítí, uvedl bez bližších detailů Šefčovič.
Ze strany USA hrozí podle eurokomisaře uvalení dalších cel, a to na léčiva, polovodiče nebo dřevo. Přesto stále míní, že by bylo lepší dosáhnout dohody s Washingtonem a hledat cestu, jak tarify snížit.