S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
David Ševcovic skončil po nepovedeném skoku do vody, při kterém se udeřil hlavou o dno, v neděli v českobudějovické nemocnici. Na stejné místo jezdí přes pětadvacet let. Devítiletému synovi chtěl jenom ukázat šipku. „Věděl jsem hned, že je zle. Cítil jsem, že mi ochrnulo od prsou až dolu k nohám, že mi ochrnulo tělo,“ vzpomíná Ševcovic.
Ruce měl v pořádku. Zraněný ještě doplaval na břeh a syna poslal raději za babičkou. Sanitka převezla třiatřicetiletého muže do nemocnice, kde ho už v noci operovali. „Tím nárazem hlavou do dna se mu stalo, že ten obratel se rozdrtil a úlomky se dostaly do kontaktu s míchou,“ popsal zranění specialista na operace páteře z českobudějovické nemocnice Petr Nesnídal.
David Ševcovic se bál, že už nebude chodit. I díky rychlé operaci se to naštěstí nepotvrdilo. „Rozhodně je to lepší. Můžu být rád, že hýbu nohama, rukama. Za to jsem strašně šťastný,“ neskrýval radost.
Opačný osud potkal Ondřeje Tupého, který je od nočního skoku do vody před deseti lety na vozíku. „Bylo mi horko. Já jsem skákal vlastně šipku, že jsem neměl před ruce sebou, ale podél těla, takže jsem šel rovnou na hlavu,“ vzpomíná. Před skokem vypil několik piv. Ve tmě skočil do rybníka, kde to neznal – bylo tam dvacet centimetrů vody. Zlomil si tři krční obratle, které přerušily míchu a nehýbal nohama ani rukama.
„Mladická nerozvážnost, kdybych mohl, tak to dneska vezmu zpátky. A i dneska – kdybych mohl, tak za to dám všechno, abych mohl chodit,“ říká Ondřej Tupý, který se s životem na vozíku naučil žít. Má rodinu a přítelkyni, která ho ve všem podporuje.
Smrt ve vodě často souvisí s alkoholem
Tři úmrtí letos řešili na Vranovské přehradě vodní záchranáři. Důvodem byla srdeční slabost, utonutí a pád stromu. Od začátku letošní sezóny vyjeli ke třem desítkám případů. Navíc podle záchranářů jsou letos na mnoha místech hladiny kvůli suchu níž než obvykle – a tak je pak vodní plocha nebezpečnější pro skokany.
Podle příslušníka vranovské Vodní záchranné služby Adama Stanislava je také důležité, aby děti měly řádně upnutou dětskou vestu. Nesmí podle něj hrozit, „že by se z ní dítě mohlo vyvléct a skončit třeba někde pod hladinou“.
Podle metodičky prevence z Policejního prezidia Veroniky Hodačové se v tuzemsku ročně utopí nebo utone až dvě stě lidí. „To je opravdu hodně. Teď od začátku prázdnin evidujeme přes dvacet případů utonutí a musím říci, že v mnoha těch případech jako příčina rezonuje alkohol,“ informovala Hodačová.