Čínský internetový prodejce Temu porušuje pravidla Evropské unie, protože nedělá dost pro to, aby zabránil prodeji nelegálních produktů na své platformě. V předběžném závěru vyšetřování to v pondělí uvedla Evropská komise (EK). Pokud se zjištění potvrdí, mohla by Temu dostat pokutu až šest procent z globálního ročního obratu. Společnost ještě může na závěry vyšetřování v příštích týdnech reagovat, přesnou lhůtu ale Komise neuvedla.
„Důkazy ukázaly, že pro spotřebitele v EU existuje vysoké riziko, že se na této platformě setkají s nelegálními produkty,“ napsala Komise, která je exekutivním orgánem EU se značnými pravomocemi. Podle jejího vyjádření má nyní společnost Temu možnost uplatnit své právo na obhajobu přezkoumáním vyšetřovacího spisu EK a písemnou odpovědí na předběžná zjištění Komise.
Analýza tajného testovacího nákupu podle EK ukázala, že zákazníci nakupující na platformě Temu s velkou pravděpodobností narazí na nevyhovující výrobky, například hračky pro děti nebo drobnou elektroniku. Zároveň kritizovala, že posouzení rizik ze strany Temu bylo nedostatečné, protože vycházelo z obecných údajů z odvětví, nikoli z konkrétních podmínek na samotné platformě.
Pokud budou předběžné závěry EK nakonec potvrzeny, bude to znamenat, že Temu porušuje pravidla stanovená v nařízení o digitálních službách (DSA). To by znamenalo pokutu až šest procent z celosvětového ročního obratu a firma by musela přijmout opatření k nápravě. Temu je soukromý podnik a výsledky hospodaření nezveřejňuje.
Mluvčí firmy podle agentury Reuters sdělil, že společnost bude i nadále plně spolupracovat s Komisí.
Společnost je podezřelá i z porušování dalších pravidel
Zjištění EK se týkají pouze jedné části širšího vyšetřování, které Komise vůči firmě Temu vede. Čínská společnost je rovněž podezřelá z porušování dalších unijních pravidel týkajících se používání návykových designových prvků, nedostatečné transparentnosti doporučovacích systémů nebo omezování přístupu k datům pro výzkumníky.
Evropská komise rovněž upozorňuje, že zvyšující se objem výrobků prodávaných on-line v EU je doprovázen nárůstem nebezpečných, padělaných či nevyhovujících výrobků, které by mohly být škodlivé pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů či životní prostředí.