Komerční prezentace Aktual.: 10.01.2025 09:00
Šanghaj – Čínská centrální banka (PBOC) pozastaví tento měsíc nákupy státních dluhopisů. Krok zdůvodnila nedostatkem dluhopisů na trhu, protože poptávka je vyšší než nabídka. Zpráva vyvolala nárůst výnosů dluhopisů a podnítila spekulace, že cílem je ochrana klesající domácí měny, uvedla agentura Reuters.
Rozhodnutí banky je zřejmě součástí její snahy zmírnit sázky investorů na slabý ekonomický růst země, které podkopávají domácí měnu a snižují důvěru podnikatelů a spotřebitelů. PBOC dodala, že nákup obnoví v závislosti na podmínkách na trhu.
Nákup dluhopisů je součástí operací PBOC zaměřených na uvolnění měnových podmínek, jako usnadnění půjčování peněz. Podle analytiků se nejnovější krok shoduje s masivním výprodejem na ostatních hlavních dluhopisových trzích po celém světě a naznačuje, že se PBOC snaží zajistit, aby výnosy na domácím trhu také rostly, souběžně s dalšími trhy.
Výnosy čínských dluhopisů po oznámení banky prudce vzrostly. Výnos třicetiletých čínských státních dluhopisů se na počátku obchodování zvýšil o pět bazických bodů a desetiletých o čtyři bazické body. Oba se nedávno propadly na rekordní minimum. Mírně také posílil jüan.
„Jedním z hlavních důvodů oslabení jüanu je rozdíl ve výnosech mezi Čínou a USA, takže centrální banka vysílá signál trhu, že výnosová míra pravděpodobně nebude dále klesat,“ uvedl stratég Mizuho Bank Ken Cheung.
Překvapivé oznámení přichází jen několik měsíců poté, co PBOC zahájila nákupy dluhopisů v rámci opatření na zlepšení řízení likvidity. Centrální banka v dnešním prohlášení dodala, že nákupy dluhopisů prostřednictvím operací na volném trhu obnoví ve vhodnou dobu, v závislosti na nabídce a poptávce na trhu se státními dluhopisy.
Výnosy čínských dluhopisů se nedávno propadly na rekordní minima, protože investoři hledají bezpečná aktiva ve slábnoucí ekonomice a sázejí na to, že banka přistoupí na agresivní uvolnění měnové politiky, aby pomohla nastartovat zpomalující ekonomiku. Zájem o dluhopisy podporuje také vleklá realitní krize, slabá spotřeba a obavy z deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen.
Čínský jüan je nyní k dolaru nejníže za 16 měsíců. Od září, kdy dosáhl svého maxima, klesl o téměř pět procent.