Značka SWM rozjela výrobu v Kaliningradu, kde před válkou na Ukrajině působila německá automobilka BMW. Jenže se ukázalo, že navzdory nízkým cenám nemají Rusové o její auta zájem.
Není SWM jako BMW. To už teď patrně tuší čínská společnost Shineray Group, pod jejíž křídla automobilová značka SWM patří. Ta se snaží uchytit i na evropském trhu, mimo jiné působí už druhým rokem také v Česku.
Jenže sázka na ruský trh jí zatím moc nevychází. „Jsou v háji,“ zní výmluvný titulek v ruském listu Rossijskaja gazeta. Noviny uvádějí, že pouze nízké ceny už na Rusy nemají ten správný efekt. „Mysleli si, že se prosadí díky dumpingu, ale to funguje pouze ve formátu cena-kvalita,“ cituje Gazeta svůj zdroj z automobilového byznysu. „Jsou odsouzeni k záhubě. Minimálně osm měsíců neprováděli žádné marketingové aktivity, vše zmrazili,“ pokračuje obchodník.
Podle Gazety SWM počítala s tím, že její začátky v Rusku budou ztrátové. Už ale nepředpokládala, že navzdory cenám, které „nelze odmítnout“, nechají Rusové její výrobky takřka bez povšimnutí. „Spotřebitelé velmi dbají na kvalitu, zejména pokud jde o čínské značky,“ píše deník a dodává, že vyrobené vozy se ve skladech hromadí už od začátku výroby, která začala v dubnu 2023. A že se pro ně stále nedaří najít kupce.
Značka SWM také podle Gazety přestala investovat peníze do propagace. Noviny nahlédly do spisu arbitrážního soudu, ve kterém reklamní agentura zajišťující v Rusku propagaci značky požaduje po jejím distributorovi 88,6 milionu rublů (v přepočtu zhruba 22 milionů korun).
Loni SWM prodala v Rusku pouze 1738 aut, což je podle údajů agentury Avtostat pouze o dvě procenta více než v roce 2023. Zdaleka nejprodávanějším modelem se stal crossover s názvem G01F, který si pořídilo 1456 Rusů.
Momentálně se automobilka snaží vyprázdnit sklady a svá auta nabízí s velkou slevou. Cena modelu G01 klesla o 34 procent a začíná na (v přepočtu) 445 tisících korunách, nejprodávanější G01F vyjde na 418 tisíc korun. Ceny platí pro auta vyrobená loni, SWM však má na skladě i neprodané zásoby z roku 2023.
A u nich je cena ještě nižší, model G01 si Rusové mohou koupit už za 1580 tisíc rublů, tedy 395 tisíc korun. Pro srovnání – na stránkách českého zastoupení SWM je totožný typ v nabídce za cenu od 619 tisíc korun.
Gazeta se o další osud značky zajímala v kaliningradské továrně, kde se čínská auta z dovezených dílů montují. Společnost Avtotor, které výrobní závod patří, však jakékoliv problémy odmítá. Naopak tvrdí, že letos projdou všechny modely faceliftem a na trh přijde další, v pořadí už čtvrtý.
Jenže i jeden z největších ruských distributorů aut, společnost Rolf, to vidí jinak. Gazeta cituje jejího ředitele z oddělení nových vozů Nikolaje Ivanova, který nedávno označil situaci SWM na ruském trhu za zoufalou. „Kvůli obzvlášť nízké poptávce po autech této značky musí dealeři uměle snižovat ceny, aby je mohli prodat. A to vede ke ztrátám,“ uvádí Ivanov.
O neodvratném konci SWM v Rusku je přesvědčen i bývalý šéf Sdružení ruských prodejců automobilů Oleg Moseev: „Nedostatek marketingových aktivit a velké slevy jsou výmluvné,“ říká Moseev, který předpokládá, že by SWM mohla ruský trh opustit ještě letos.
„Žádný zázrak nečekejme. Prostě se ukázalo, že pro ruského kupce nejsou tato auta zajímavá,“ domnívá se šéfredaktor motoristického časopisu Za ruljom Maxim Kadakov. Zároveň dodává, že prodeje SWM jsou v zemi natolik nízké, že nelze posoudit kvalitu a spolehlivost těchto vozů z důvodu nedostatku zkušeností v praktickém provozu.
Čínské automobilky na ruský trh vtrhly ve velkém poté, co jej v reakci na přepadení Ukrajiny opustili zavedení výrobci ze Západu. Jenže prvotní nadšení z nových značek brzy vystřídalo vystřízlivění. Ukázalo se například, že Číňani auta nepřipravují na ruskou zimu. Při nízkých teplotách pak olej v motoru a převodovce zatuhne natolik, že v několika případech došlo k jejich nevratnému poškození.
Ruští majitelé čínských aut si také často stěžují na problematickou kvalitu, kdy se vážnější závady ohlásí při mnohem nižším kilometrovém nájezdu, než byli dosud zvyklí. Problém bývá i se zárukou. U šedých dovozů se výrobci k plnění záruk vůbec nehlásí, velmi dlouho čekají Rusové i na dodávky náhradních dílů.