Aktualizace: 7.05.2024 07:58

Londýn – Číně se podařilo nabourat do jednoho z počítačových systémů britského ministerstva obrany. Masivní únik dat byl zaměřen na personální údaje zaměstnanců, uvedla britská televizní stanice Sky News. Vláda by měla o kybernetickém útoku dnes informovat britské poslance. Kabinet zatím nezmínil jméno konkrétní země, která za útokem stála, podle informací Sky News se však jedná právě o Čínu.

Čínský stát má být podle informací médií obviněn ze dvou nebo tří pokusů o hackerský útok na zaměstnance ministerstva obrany. Kybernetický útok se týkal mzdového systému aktivních pracovníků ve službě ministerstva obrany a některých veteránů. Z velké části byla odhalena jména a bankovní údaje.

Konzervativní britský poslanec a bývalý voják Tobias Ellwood pro Sky News uvedl, že Čína se pravděpodobně zaměřovala na zaměstnance s nižšími příjmy, jejichž spolupráci by si mohla zajistit nabídkou peněz.

Očekává se, že ministr obrany Grant Shapps dnes vystoupí s prohlášením v Dolní sněmovně a podle BBC předloží „vícebodový plán“, který bude zahrnovat opatření na ochranu zaměstnanců a vojáků, jejichž dat se útok týkal. Ministerstvo doufá, že zaměstnanci nebudou mít obavy o svou bezpečnost a poskytne jim poradenství a podporu.

Napadený systém není podle Sky News součástí centrální počítačové sítě britského ministerstva obrany. Nyní je mimo provoz a byla zahájena jeho kontrola.

Britské ministerstvo obrany v předešlých 72 hodinách pracovalo na tom, aby zjistilo rozsah kybernetického útoku. Sky News uvádí, že vyšetřování zatím neprokázalo odcizení citlivých dat. Útok ale může vyvolat otázky, jestli ostatní země budou chtít sdílet své citlivé zpravodajské informace se Spojeným královstvím.

Konzervativní poslanec a bývalý voják Iain Duncan Smith, který figuruje na čínském sankčním seznamu, Sky News řekl, že jde o další příklad toho, proč si musí britská vláda přiznat, že Čína představuje pro Británii systematickou hrozbu.

Čínský prezident Si Ťin-pching je nyní na návštěvě Evropy, v pondělí se v Paříži setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Na návštěvu britských ostrovů se nechystá.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.