Po uplynutí čtyřletého trestu měla být v pondělí v Číně propuštěna na svobodu bývalá právnička Čang Čan, která točila nezávislé reportáže o začátku pandemie covidu-19 ve Wu-chanu. Zatím ale není jasné, kde se Čang nachází. Její podporovatelé se tak obávají, že ženu čínská vláda nadále zadržuje. Informovala o tom v úterý agentura AP.

„Situaci pozorně sledujeme a vyzýváme k mezinárodnímu tlaku na Čínu, aby Čang Čan okamžitě propustila,“ uvedla organizace Reportéři bez hranic. Podle představitelky organizace Aleksandry Bielakowské je ale nepravděpodobné, že by se ohledně vězněné občanské novinářky v dohledné době objevily nové informace. „Pravděpodobně ji teď budou držet někde tajně mimo dohled,“ řekla Bielakowská.

Čang čínské úřady zadržely v květnu 2020, v prosinci téhož roku byla odsouzena za „vyvolávání nepokojů“. Čtyřletý trest, který si odpykávala v šanghajské ženské věznici, podle jejích právníků vypršel v pondělí. Bývalý právník, který dnes čtyřicetiletou Čang dříve zastupoval, uvedl, že se mu zatím nepodařilo spojit s její rodinou. Rovněž vyjádřil obavy, že čínská policie bude nad jeho bývalou klientkou držet přísný dohled i po propuštění.

Čang patřila k hrstce občanských novinářů, kteří se do Wu-chanu ve střední Číně vydali v době, kdy město podléhalo úplné uzávěře na začátku pandemie. Kromě Čang o počátcích šíření koronaviru informoval například Fang Pin. Ten natáčel a uveřejňoval záběry z přeplněných nemocnic. Fang věznici po tříletém trestu opustil minulý rok v dubnu. Ve Wu-chanu zmizel i další občanský novinář Chen Čchiou-š‘. Znovu se objevil až po více než roce. Své náhlé zmizení tehdy vysvětlil tím, že trpěl depresemi.

Čang první měsíce ve vězení držela hladovku, v jejímž důsledku ztratila až polovinu své hmotnosti před zadržením. Rodina bývalé právničky v roce 2021 uvedla, že žena je silně podvyživená a hrozí jí smrt. Podle organizace Reportéři bez hranic nebyla Čang schopná chodit ani zvednout hlavu bez pomoci.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin se odmítl k propuštění aktivistky vyjádřit. „O té situaci nic nevím,“ řekl. Šen Jen-čchiou, která měla v plánu Čang spolu s její rodinou z věznice vyzvednout, s reportéry AP odmítla mluvit s tím, že ji „pozvali na čaj“. Podle AP toto slovní spojení v moderní čínštině odkazuje k policejnímu výslechu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.