
Čínská armáda ve středu provedla cvičení s ostrou střelbou v Tchajwanském průlivu. Nácvik měl simulovat údery na klíčové přístavy a energetická zařízení. Cvičení s krycím názvem Strait Thunder je eskalací vojenských manévrů, které Čína v okolí Tchaj-wanu zahájila v úterý.
Čínské východní velitelství uvedlo, že ve středu během cvičení Strait Thunder jeho pozemní síly provedly cvičení s ostrou střelbou na velké vzdálenosti ve vodách Východočínského moře, ačkoli neupřesnilo místo. Tchajwanská armáda nasadila do pohotovosti vlastní letadlové lodě a další plavidla námořnictva, i pobřežní raketové systémy. Podle tchajwanského ministerstva obrany však nebylo cvičení ostré střelby v okolí ostrova detekováno.
Ve středu pozdě večer čínské východní velitelství oznámilo, že dokončilo cvičení, které prověřilo „integrované schopnosti společných operací“ čínských vojsk.
Tchajwanský prezidentský úřad již v úterý uvedl, že „důrazně odsuzuje vojenské provokace, které se v době stále se zhoršujících vztahů mezi Tchaj-wanem a Čínou stávají stále častějšími.“ Cvičení se konalo v době, kdy Čína zostřila svou rétoriku vůči tchajwanskému prezidentovi Laj Čching-teovi a označila ho za „parazita“ a „separatistu.“ Laj, který minulý rok vyhrál prezidentské volby, začátkem tohoto měsíce označil Čínu za „zahraniční nepřátelskou sílu“.
Ačkoliv důvody načasování tohoto cvičení nebyly upřesněny, čínské úřady a státní média se odvolávaly na řadu opatření vyhlášených Lajem minulý měsíc s cílem čelit vlivovým a infiltračním operacím Pekingu. Načasování cvičení několik týdnů po Lajově oznámení však naznačuje, že čínské úřady chtěly počkat na konec setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s mezinárodními obchodními lídry spolu s každoročním obchodním summitem v Boao, který skončil 28. března.
Cvičení zároveň přišlo v době, kdy je pozornost světa upřena jinam, neboť globální trhy se připravují na poslední vlnu amerických cel. V reakci na čínské vojenské manévry Bílý dům v úterý uvedl, že prezident Donald Trump „zdůrazňuje důležitost zachování míru v Tchajwanské úžině“. Ve středu pak americké ministerstvo zahraničí potvrdilo svůj „trvalý závazek“ vůči Tchaj-wanu. Během své nedávné návštěvy Asie americký ministr obrany Pete Hegseth rovněž opakovaně kritizoval agresi Číny v regionu a zavázal se zajistit robustní odstrašení, a to i v Tchajwanském průlivu.