Čína investuje miliardy dolarů, aby se stala supervelmocí v umělé inteligenci. Jejím cílem je zúžit technologickou propast a vyrovnat se společnostem ve Spojených státech. Firmy DeepSeek a Alibaba už patří ke světovým špičkám a kromě toho vzniká řada start-upů. Pekingu ve vývoji pomáhá i přístup k obrovskému množství dat uživatelů internetu.
Hongkongská univerzita například představila přelomový trojrozměrný model kosti pořízený umělou inteligencí. Pacienty ušetří CT vyšetření a škodlivému záření. Nemocnice technologii začnou testovat letos.
„Naší metodě stačí rentgenové snímky. Rekonstrukce je přesná s odchylkou menší než jeden milimetr. Doba pořízení snímku se zkracuje z šesti hodin na třicet sekund,“ popsala asistentka profesora Li Siao-mengová z Hongkongské univerzity věd a technologií.
Čína vyčlenila pro start-upy s umělou inteligencí 8,5 miliardy dolarů. Podporuje je podobně jako kdysi vývoj elektromobilů, baterií a solárních panelů, kde se stala lídrem na trhu. Snaží se tak snížit závislost na dovozu poté, co americké administrativy omezily export technologií, aby ji zbrzdily. „Čína je proti tomu, aby byly technologie a obchod zpolitizovány a využívány jako zbraň,“ prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Lin Ťien.
Lídři na trhu s technologiemi
Šéf americké společnosti Nvidia byl tento týden hvězdou pekingského veletrhu dodavatelských řetězců. Předtím se sešel s prezidentem Donaldem Trumpem a oznámil, že USA zruší zákaz prodeje jejího vyspělého čipu Číně.
„Pro Ameriku je to jedinečná příležitost mít vedoucí postavení v oblasti umělé inteligence a pro Čínu také. Pokud chceme být lídrem, musíme zapojit vývojáře z celého světa,“ prohlásil generální ředitel společnosti Jensen Huang.
Velké společnosti jako Huawei se předhánějí ve vývoji alternativ k americkým technologiím, ale vzniká i bezpočet nových firem. Například společnost Sourcy vyvinula platformu, která promění podněty uživatelů ve fyzický produkt.
„Naše umělá inteligence dokáže automaticky shromažďovat všechna relevantní data ze sociálních sítí a e-shopů, aby zjistila spotřebitelské trendy v těchto kategoriích produktů,“ vysvětlil zakladatel a generální ředitel společnosti Sourcy Karl Chan.
Start-upy podporují i samosprávy v provinciích. Například Chang-čou vybudovalo takzvané Město snů jako inkubátor talentů, kde sídlí i technologické firmy Alibaba a DeepSeek.