Události: Sankce za nelegální poplatky u lékaře (zdroj: ČT24)
Ministerstvo zdravotnictví slibuje konec sporných poplatků u lékařů. Změnu má přinést novela zákona o zdravotních službách, která čeká na projednání sněmovnou. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí. Hrozit budou až milionové sankce. Příkladem jsou třeba platby, kterými ordinace podmiňují přijetí pacientů.
Zkušenost s takovými poplatky má třeba Eliška Hornychová, která před třemi lety otěhotněla a v Praze si proto sháněla novou gynekologii blízko bydliště. Zjistila ale, že bez ročního poplatku to nepůjde. „Pro ženy, které neberou hormonální antikoncepci, tam je to asi 600 korun. Ty, které berou antikoncepci, tak to je už tisíc korun. A těhotenské balíčky se tam pohybují v řádu několika tisíc korun,“ popsala.
Problém přišel, když chtěla část peněz za balíček vrátit, protože další vyšetření měla kvůli zdravotním komplikacím absolvovat v poradně pro riziková těhotenství. „Gynekologie mi nebyla schopná říct, kolik mi vrátí,“ řekla.
Případů, kdy pacientky netuší, za co přesně u lékaře platí, řeší předsedkyně pacientské organizace Juno Moneta Petra Langová stovky. „Doporučuju oslovit pojišťovnu, aby klientka měla přehled o tom, co platí pojišťovna. (…) Doporučuju určitě podávat stížnosti, protože krajské úřady mají řešení na starosti,“ uvedla.
Podle mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívové řeší pojišťovna takových stížností či dotazů desítky ročně. Nejčastěji s odborností stomatologie a gynekologie. Každý má přitom právo požádat svou zdravotní pojišťovnu o informaci, jakou péči u něj poskytovatelé zdravotních služeb za posledních dvanáct měsíců vykázali. Vyřídit to lze osobně, poštou, e-mailem nebo přes datovou schránku. Vůbec nejjednodušší je nahlédnout do výpisu on-line.
Pokud novela projde, budou moct úřady za nelegální poplatky ukládat až milionové sankce. „Chceme legislativně jasně definovat, co jsou ty poplatky, které jsou v rozporu se zákonem,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Poplatky za objednání
Podobný problém jsou i často drahé rezervace termínů u lékařů. „Platby lze obecně sjednat, vždy však musí jít o dobrovolnou dohodu pacienta a poskytovatele. Platí to i pro poplatek za termín objednání – poskytovatel jej sice na dobrovolné bázi vybírat může, nesmí to však vést k tomu, že pacienta, který se neobjedná za poplatek, úplně odmítne,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Stává se tak, že třeba lékař umožní rezervaci přes telefon zdarma, přes webové stránky je to už ale za poplatek. Přesnou podobu i případnou výši rezervačních poplatků by měla vyřešit připravovaná novela o zdravotních službách.