Komerční prezentace Aktual.: 23.08.2024 18:36

České Budějovice – Počet chovatelů ovcí a koz v Česku každým rokem klesá. Dříve ubývala starší generace, kdy chovatelé končili zhruba v 70 letech. Poslední dva roky se objevuje trend, že ubývá generace chovatelů čtyřicátníků a nová generace nepřibývá. Někteří totiž změní chov na skot, protože vydělají stejně, dokonce i více, ale stojí je to o třetinu až polovinu méně práce. I celkové stavy ovcí a koz klesají o sedm až deset procent ročně. Nyní se v ČR chová přibližně 150.000 ovcí a 40.000 koz, řekl dnes ČTK na výstavě Země živitelka Jan Vejčík, chovatel a zároveň předseda Krajského sdružení Jihočeského kraje Svazu chovatelů ovcí a koz.

„Ovce jsou nedílnou součástí lidského živobytí, slouží i k údržbě krajiny, ne všude lze pást krávy nebo koně. Napomáhají k vytvoření biodiverzity v krajině, protože mají i jiný způsob pasení než skot, ovce i kozy pasou jiné rostliny, tím napomáhají růstu různých rostlin, které jsou důležité pro hmyz,“ řekl Vejčík.

Chovat ovce a kozy lze na základě plemenářského zákona, chovatel musí mít registrovanou stáj, ovce a kozy musí mít zavedené v integrovaném registru zvířat. Ovce se nesmí chovat po jedné, vždy minimálně po dvou. „Jejich chov je pracnější než u skotu, ovce se stříhají tak dvakrát do roka, kozy jsou náchylnější na změnu počasí, musí se dojit, drtivá většina je dojných. U zvířat se musí častěji udržovat paznehty. Na druhou stranu je můžou chovat méně zkušení chovatelé nebo méně technicky vybavení,“ řekl Vejčík.

Ovce se může chovat jako plemenné zvíře s potvrzeným původem pro rozvoj stáda dalších chovatelů. Tak je chová i Vejčík, který má 200 ovcí. Která se nehodí do chovu, skončí na maso. Chová také původní valašku a šumavskou ovci pro národní genový zdroj. U chovu se hlídají rodokmeny, vzhled, chování, provádí se pravidelné krevní zkoušky.

Další chov je užitkový čistě na maso. V současnosti trochu roste poptávka po mase, ale neroste výkupní cena, dodal Vejčík. Nejlepší výkupní ceny jsou na jaře, na Velikonoce. Cena masa se pohybuje zhruba 70 Kč za kilogram v živé váze, protože se prodávají většinou živá zvířata.

Vlna se vykupuje pouze od vybraných plemen, které mají jemný druh vlny, částečně obsahují merino. Výkup je 20 až 25 korun za kilogram. Ostatní hrubá vlna nebo dokonce pigmentová se vykupuje za jednu až dvě koruny za kilogram, nebo vůbec. „Takovou vlnu někdo daruje na spřádání, zatepluje s ní boudičky, nastýlá skotu, přidává do hnoje, vozí na skládky,“ dodal Vejčík. Třetí možností jsou dojná plemena pouze na produkci mléka a výrobků z něho. Takových farem v Česku je do pěti.

Pro mléko a výrobků z něho se chová 90 procent koz. Ale velkých farem, které se tím živí v Česku, je zhruba 15. Většina chovatelů vlastní do čtyř koz. Druhá skupina majitelů je chová jako plemenná zvířata.

Podíl.
Exit mobile version