Komerční prezentace Aktual.: 18.01.2025 14:34

Chemnitz (Německo) – Až dva miliony návštěvníků očekávají letos v saském městě Chemnitz, které se bude v příštích dvanácti měsících pyšnit titulem Evropské hlavní město kultury. Přichystalo si pro ně přes 1000 kulturních akcí – výstav, filmových projekcí, divadelních představení či literárních čtení. Kromě Chemnitz se do nich zapojí i 38 okolních obcí a k programu přispěje i řada česko-německých projektů. Rok plný kultury, kterým si chce město mimo jiné vylepšit svou pověst, začíná dnes slavnostním programem.

Čtvrté největší město východního Německa, které je v Česku známé také jako Saská Kamenice a dříve i pod názvem Karl-Marx-Stadt, ponese 12 měsíců titul Evropského hlavního města kultury společně se slovinsko-italským dvojměstím Nova Gorica-Gorizia. Do Německa se titul vrací po 15 letech, v roce 2010 bohatý kulturní program oživil západoněmecký Essen.

„Otevíráme novou kapitolu v dějinách města Chemnitz,“ řekl dnes na tiskové konferenci primátor města Sven Schulze. Metropole středního Saska chce podle něj ukázat návštěvníkům přátelskou tvář, ale i přiznat, že má své nedostatky a rány z minulosti.

Německá státní ministryně kultury Claudia Rothová dnes řekla, že očekává, že město bude z evropského titulu profitovat i do budoucna, jak tomu bylo také u jiných měst. „Evropské srdce teď bije v Chemnitzi,“ dodala. Hlubší strukturální změny v celém regionu si od letošního kulturního roku slibuje i programový ředitel projektu Stefan Schmidtke.

Chemnitz obecně prestižní titul vnímá jako šanci představit se světu jako otevřené, tolerantní a kosmopolitní město, a napravit tak pověst, kterou pošramotily protiimigrační nepokoje z roku 2018. Také na dnešek je naplánováno několik demonstrací krajně pravicových skupin, kterým se projekt Evropského hlavního města kultury a s ním spojené akce nelíbí.

Jako motto celého roku si saské město zvolilo „C the Unseen“, anglickou slovní hříčku, která spojuje počáteční písmeno jeho názvu a kterou lze přeložit jako vidět nevídané či neviděné.

Slavnostního zahájení se účastní řada německých i zahraničních hostů, včetně prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, saského premiéra Michaela Kretschmera či eurokomisaře pro kulturu Glenna Micallefa. Po ceremonii v chemnitzké opeře pro sedm stovek pozvaných je večer na programu velkolepá zahajovací show, která se odehraje pod širým nebem u nejznámější památky města – pomníku Karla Marxe. Očekává se účast desítek tisíc lidí.

Kromě toho je dnes ve městě s 250.000 obyvateli řada menších pódií, na kterých se představí umělci nejrůznějších žánrů. Sto dvacet lidí protáhne městem historickou lokomotivu, aby tak připomněli průmyslovou minulost města.

K účasti na projektech přizvali organizátoři i zahraniční partnery ze 40 zemí světa. Zvláštní důraz přitom kladli na spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy a přední místo má mezi nimi Česko, na jehož hranice je to jen zhruba 35 kilometrů. Česko-německý fond budoucnosti na spolupráci vyčlenil 250.000 eur (6,3 milionu Kč). Chemnitz má být podle něj letos výchozím bodem česko-německé spolupráce v umění, vzdělávání, ochraně životního prostředí, tradicích či povzbuzení občanské společnosti.

Titul Evropské hlavní město kultury udílí Evropská komise od roku 1985. V Česku jím zatím byly v roce 2000 Praha, v roce 2015 Plzeň a pro rok 2028 získaly titul České Budějovice.

Podíl.
Exit mobile version