Komerční prezentace Aktual.: 26.10.2024 09:37
Chemnitz (Německo) – Více než tisíc kulturních akcí – výstav, filmových projekcí, divadelních představení či literárních čtení – chystá saské město Chemnitz na příští rok, kdy ponese titul Evropské hlavní město kultury. Spolupracovat bude s 38 okolními obcemi, takže kulturním centrem by se měl stát celý region středního Saska, který leží u českých hranic. Česká kultura přitom bude hrát příští rok v Chemnitzi důležitou roli: Díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB) budou na programu akcí hlavního města kultury i čtyři desítky česko-německých projektů.
„Chemnitz je město, které v minulosti často muselo hledat nový směr a své návštěvníky dokáže překvapit,“ řekl na pátečním slavnostním představení programu na příští rok primátor Sven Schulze. Město se 250.000 obyvatel, v Česku známé i jako Saská Kamenice, se muselo vyrovnat mimo jiné s utlumením těžby, změnami, které mu přineslo pád komunismu a následná hospodářská transformace, i s napětím, které ve městě vyvolal nárůst podpory pravicového extremismu. Jedním z centrálních projektů příštího roku je i „evropská dílna“, která má přispět k aktivaci a posílení občanské společnosti.
Chemnitz prestižní titul vnímá jako šanci představit se světu jako otevřené, tolerantní a kosmopolitní město a napravit tak pověst, kterou mu pošramotily mimo jiné protiimigrační nepokoje před šesti lety. Přizvalo proto k účasti na projektech zahraniční partnery ze 40 zemí světa. Zvláštní důraz přitom kladlo na spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy. Přední místo má mezi nimi Česko, na jehož hranice je to z Chemnitze jen zhruba 35 kilometrů. Česko-německý fond budoucnosti už v květnu oznámil, že na spolupráci vyčlení 250.000 eur (6,2 milionu Kč). Chemnitz má být v příštím roce výchozím bodem česko-německé spolupráce v umění, vzdělávání, ochraně životního prostředí, tradicích či povzbuzení občanské společnosti.
„Celkově podpoříme skoro 40 projektů z nejrůznějších oblastí,“ řekl ČTK přímo v Chemnitzi Martin Hudec z ČNFB. Kromě projektů školní spolupráce tvoří asi dvě třetiny projekty kulturní. Na páteční programové přehlídce se představil například projekt inkluzivního divadla, na kterém se podílí pedagožky z brněnské Janáčkovy akademie múzických umění a chemnitzský divadelní spolek Taupunkt. Mimořádná výzva fondu spojená s chemnitzkým titulem evropské kulturní metropole podle Hudce navíc získala pro česko-německou výměnu aktéry, kteří předtím v přeshraniční spolupráci činní nebyli. Řada žadatelů přitom pochází ze saských obcí u českých hranic a z příhraničních regionů na české straně. „Ta hranice přestává fungovat v hlavách lidí jako něco, co je rozděluje, ale začínají chápat, že hranice může spojovat tím, že budou realizovat společný projekt,“ dodal Hudec.
Jeden z takových projektů, Crossborder Creatives, přijela do Chemnitze představit i Zdeňka Kučerová z Agentury 4K pro kulturní a kreativní průmysly Karlovarského kraje, která navázala spolupráci se saskou agenturou Kreatives Sachsen. „Chtěli jsme postavit základ kreativní spolupráce v oblasti kreativity, umění, kultury, protože nám přišlo, že kreativci nemají moc možností se setkávat, společně tvořit,“ řekla Kučerová ČTK. K programu evropského hlavního města kultury tato česko-německá spolupráce přispěje výstavou, která bude nejdřív k vidění v Sasku a potom i v Karlovarském a Ústeckém kraji. „Chtěli bychom vystavit to nejlepší z oblasti kulturních a kreativních průmyslů, co ty naše sousední regiony nabízí,“ řekla Kučerová. Výsledkem spolupráce budou podle ní kromě výstavy také workshopy a umělecké rezidence na obou stranách hranice – v Plesné nedaleko Chebu a v saském Augustusburgu. „Čeká nás toho hodně,“ dodala projektová manažerka.
Titul Evropské hlavní město kultury udílí Evropská komise od roku 1985. V Česku jím zatím byly v roce 2000 Praha, v roce 2015 Plzeň a pro rok 2028 získaly titul České Budějovice. V Chemnitzí bude oficiálně rok kulturních akcí spojených s prestižním titulem zahájen 18. ledna.