Aktual.: 26.04.2025 14:48

Cheb – Město Cheb si dnes připomnělo 80 let od osvobození města americkou armádou. Na kulaté výročí město, legionáři a další spolky připravili řadu akcí, které se odehrávaly v areálu Krajinka, na chebském hradě i u památníků americké armády u křižovatky Ypsilonka a v městských sadech. Hlavní část programu se ale soustředila na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde diváci mohli vidět komentovanou ukázku bitvy i prezentace dobové vojenské techniky a výzbroje.

Na chebském hradě se od rána rozložil dobový vojenský tábor Kombinovaného oddílu. K vidění byly uniformy, výzbroj, historická technika i pásové obrněné transportéry Bren Carrier. Projekt Kombinovaný oddíl 1945, který připravila Československá obec legionářská, připomíná jednu z nejméně známých, a přitom symbolických epizod návratu československých vojáků ze Západu do vlasti na sklonku druhé světové války. Českoslovenští vojáci byli z rozhodnutí amerického vedení vázaní u francouzského přístavu Dunkerque. Po jednání se ale vytvořila malá, symbolická jednotka o síle 139 mužů. Vyrazili 24. dubna 1945 z předpolí Dunkerque a přes Belgii a Německo dorazili 1. května do Pomezí nad Ohří, kde jako první západní československá jednotka vztyčili státní vlajku a zazpívali hymnu. O několik hodin později vstoupili do Chebu.

Dnešní ukázka bitvy na Chebském náměstí byla spíše ilustrační, skutečné boje se před 80 lety odehrávaly spíše na předměstích Chebu. Při ukázce, kterou na náměstí sledovaly stovky lidí, se před radnicí střetly jednotky nacistické armády s americkými vojáky. Na náměstí se tak objevily dokonce německý i americký tank a další obrněná vozidla obou armád. Simulované výstřely pak otřásaly celým středem města. Obrana radnice německými vojáky skončila porážkou. Při ukázce nechyběly ani zdravotníci, kteří se starali o raněné.

Oslavy 80 let od osvobození města budou pokračovat do večera, kdy se v kulturním centru Svoboda koná hudební večer s dobovou hudbou.

Cheb se stal před 80 lety prvním větším městem na českém území osvobozeným americkou armádou, když 26. dubna 1945 starosta Emil Janka podepsal kapitulaci města. Rozhodující roli při osvobozování sehrála 97. pěší divize 3. americké armády, která po ostřelování města a několikadenních bojích pronikla 25. dubna večer do Chebu. Zlomovým momentem byl střet amerického tanku s velitelem německé obrany majorem Geisslerem, který byl při něm zabit.

I po oficiální kapitulaci boje v okolí pokračovaly. Konrád Henlein se 28. dubna pokusil s jednotkami SS o znovudobytí města, ale byl u Podhradu poražen. Celkově si boje v Chebu a okolí, které trvaly čtyři dny, vyžádaly životy 71 amerických a přibližně 200 německých vojáků. Podle chebského kronikáře vlály na domech po celý květen bílé vlajky jako symbol porážky a kapitulace.

Podíl.