Německý sociálně-demokratický kancléř Olaf Scholz a jeho křesťansko-demokratický vyzyvatel Friedrich Merz v debatě televize ARD vyloučili, že by po nedělních parlamentních volbách byli schopni osobně spolupracovat na vládě. Kancléřští kandidáti čtyř nejsilnějších stran odpovídali na dotazy z publika. Kromě Scholze a Merze se debaty účastnili lídři v průzkumech aktuálně druhé AfD a čtvrtých Zelených, Alice Weidelová a Robert Habeck.
Jak Scholz, tak Merz dali jasně najevo, že po volbách nechtějí sedět ve společné vládě. „Oba to považujeme za relativně nepravděpodobné,“ komentoval Merz možnost vzájemné povolební spolupráce. „Já chci zůstat kancléřem, on se jím chce stát,“ souhlasil s ním Scholz.
Merz už v předchozí nedělní debatě na stanici RTL uvedl, že předpokládá povolební vyjednávání o vládě se sociálními demokraty a Zelenými. Kromě toho tehdy vyloučil koalici s AfD.
Právě povolební spolupráce favorizované unie CDU/CSU s SPD či Zelenými je přitom podle propočtů týdeníku Die Zeit nejpravděpodobnější variantou. Šance na společnou vládu všech těchto tří stran označuje za „velmi vysoké“.
Za „vysoké“ má ještě šance na koalici CDU/CSU a SPD, jako „nízkou“ už naopak označuje pravděpodobnost vzniku vlád CDU/CSU a Zelených nebo CDU/CSU, SPD a liberální FDP.
Merz chce omezit podporu nepracujícím
V pondělní debatě stanice ARD Merz mimo jiné řekl, že hodlá prosadit radikální reformu takzvaného občanského příjmu (Bürgergeld), který od předloňského roku nahradil dřívější systém podpory v nezaměstnanosti, a to i když by následovaly žaloby k ústavnímu soudu. Kdo může pracovat a nepracuje, by podle něj neměl dávku dostávat vůbec.
Dále řekl, že chce změnit politiku v oblasti ochrany klimatu. Místo „dalších regulací“ dává přednost otevřenosti novým technologiím a inovacím. Na toto jeho vyjádření reagoval Habeck, který takový postup označil za „chiméru“. Za otevřeností novým technologiím se podle něj skrývá „útok na klimatické cíle“.
Zahraniční politika
Habeck orodoval také za evropskou komunikační platformu a vymezil se vůči USA a Číně. „Nesmíme se stát závislými na čínských algoritmech a radikálně-pravicových fantaziích Elona Muska, zejména v oblasti, která ovlivňuje naši komunikaci, formování našeho mínění, a nakonec i naši demokracii.“
Dotaz na zahraniční politiku dostal i Scholz. Ohledně komplikované spolupráce s americkou vládou Donalda Trumpa by podle něj pomohla „rovná záda“. Znovu také kritizoval amerického viceprezidenta JD Vance, který nepřímo podpořil AfD. „Považujeme krajně pravicové strany za špatné a nechceme s nimi spolupracovat,“ prohlásil Scholz.
Volební lídryně AfD Weidelová v diskuzi řekla, že její strana nevolá po vystoupení z EU, ale požaduje přenést pravomoci z Bruselu zpět na národní parlamenty.
Weidelová vysvětlovala, jak jde její sexuální orientace dohromady s AfD
Kromě toho se vyjadřovala také k migraci, přičemž uvedla, že je třeba rozlišovat mezi „azylem a imigrací“. Tvrdila také, že kvalifikované imigranty podle ní Německo potřebuje, zatímco ti ilegální by měli být deportováni.
Odpovídala rovněž na dotaz, jak může být ona, která žije v partnerství se ženou, členkou AfD, jež zdůrazňuje, že jádrem společnosti je rodina tvořená otcem, matkou a dětmi. Weidelová v reakci uvedla, že každý by měl mít možnost založit rodinu „jak chce“. Registrovaná partnerství homosexuálních párů by podle ní měla být rovnoprávná s manželstvím, aniž by se to ale dotklo instituce klasického manželství.