Sobotní akce stovek demonstrantů, kteří v centru Prahy překazili Pochod pro život centrem Prahy, má politickou dohru. Lidovecká poslankyně Romana Bělohlávková bude chtít po ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) vysvětlení, proč policie nezajistila účastníkům pochodu volný průchod. „Zarazilo mě, jak moc byli policisté pasivní,“ řekla Aktuálně.cz.

„Určitě mě od toho někteří kolegové budou odrazovat, protože ministr vnitra Vít Rakušan je náš koaliční partner ve vládě, ale já to tak nemůžu nechat,“ říká poslankyně KDU-ČSL Romana Bělohlávková. Chce, aby ministr vysvětlil, proč policie v sobotu nedokázala zajistit účastníkům Průvodu pro život volnou cestu na Václavské náměstí. Jak už Aktuálně.cz informovalo, cestu zahradili demonstranti a policie se po více než dvou hodinách vyjednávání s nimi rozhodla, že bude lepší, aby průvod dál nepokračoval.

„Byla jsem v průvodu, takže jsem na vlastní oči viděla, jak moc byli policisté pasivní. Úplně mě to zarazilo, je ostuda, že náš řádně ohlášený, plánovaný a pokojný pochod nemohl proběhnout až do konce,“ stěžuje si Bělohlávková s tím, že bude ministra Rakušana interpelovat v Poslanecké sněmovně. „Vím, že někteří straničtí kolegové z toho nebudou nadšeni, ale vědět například, kolik demonstrantů policie legitimovala, jaké ponesou důsledky, proč policie například nezablokovala postranní ulice, kterými se demonstranti dostali před náš pochod,“ vysvětluje Bělohlávková.

Podobně se ozval například i její stranický kolega, europoslanec Tomáš Zdechovský. „Policie ochranu průvodu jednoznačně podcenila a selhala, měla mít na místě podstatně více lidí,“ tvrdí a dodává, že měl v průvodu i několik svých známých. „Mluvil jsem s nimi, někteří měli s sebou i děti a říkali mi, že šli naprosto pokojně do centra, kde museli čelit nenávisti demonstrantů. Mimo jiné na ně křičeli, že jsou fašisté, děti měly strach z toho, co se dělo. Policie měla něčemu takovému zabránit,“ míní Zdechovský.

A přidal se například i exposlanec Miroslav Kalousek. „Tak už to na světě chodí. Často mluví o toleranci a lidských právech nejvíc ti, kteří druhým brání své názory svobodně projevit,“ napsal v narážce na organizátory protestu, kterými byla především platforma Praha je feministická. Její pozvánky na Jungmannovo náměstí, kde akce začala, byly hojně sdílené na sociálních sítích.  

Výzvy policie demonstranti ignorovali

Aktuálně.cz bylo na tomto náměstí od začátku, kdy tady probíhal program s projevy a performancemi až do úplného konce. Jakmile někdo v davu rozšířil informaci, že se Pochod pro život blíží k Rudolfinu a následně do Kaprovy ulice, tak se demonstranti rozběhli několika směry. Původně mířili naproti průvodu před Rudolfinum, ale protože tam stáli těžkooděnci, obsadili nakonec Kaprovu ulici. Než se tam těžkooděnci objevili, sesedali si těsně vedle sebe, takže průvod neměl šanci projít.

Policie sice několikrát vyzývala demonstranty, aby cestu uvolnili, ale ti odpovídali hromadným skandováním. „Není slyšet, není slyšet!“ prohlašovali a často také opakovali hesla typu „Lidská práva – ženská práva“ a „Moje tělo – moje volba“.

Po zhruba hodině a půl začali těžkooděnci některé demonstranty odnášet mimo vozovku. O několik desítek metrů dál se proto mezitím posadila další velká skupina protestujících, takže cesta byla zablokovaná ještě více. „Neprojdou, neprojdou,“ skandovali demonstranti, kteří stáli po obou stranách ulice.

Když se nakonec organizátoři pochodu rozhodli dál nepokračovat, zavládlo mezi demonstranty nadšení. „Neprošli! Neprošli!“ křičeli na účastníky ochodu, kteří kolem nich procházeli zklamaní i naštvaní. Policisté pak místo opustili také.

„Jsme tady s rodinou, protože zastáváme nějaké životní názory a postoje. Zastáváme to klidným způsobem a jen jsme chtěli projít. Naše akce není nátlaková a nerozumíme legislativně tomu, proč nemůžeme projít,“ sdělil například otec rodiny, který přijel s manželkou a dětmi z Bystřice pod Lopeníkem na Zlínsku.  

Když reportér Aktuálně.cz mluvil se samotnými demonstranty, hájili se tím, že musí dát takto najevo nesouhlas s činností Hnutí pro život, které pochod organizovalo. Toto hnutí se podle nich snaží prosazovat takové změny v Česku, které můžou vést až k úplnému zákazu interrupcí. Zároveň tvrdili, že hnutí má stále větší vliv ve státní správě i v politice. 

„Nedovolili jsme těm, kdo upírají ženám jejich práva, procházet se v poklidu městem. Jasně tím říkáme, že Česko odmítá konzervativní agendu, kterou Hnutí pro život reprezentuje,“ uvedla Kateřina Jelínková, která je zástupkyně a zároveň mluvčí platformy Praha je feministická. Podle ní byl pochod protiženský a queerfobní a demonstranti měli právo takto projevit svůj odpor.

Aktuálně.cz se obrátilo s několika dotazy i na ministra vnitra Víta Rakušana. Z jeho tiskového odboru však přišla odpověď, že ministr bude reagovat až poté, co se seznámí se stanoviskem policie. Rakušanovu odpověď proto prý zašlou až v úterý.

Policisté v sobotu vydali jen stručnou zprávu, podle které zajistili v Kaprově ulici 26 lidí, kteří ani po opakovaných výzvách policistů nepřestali blokovat pochod. „Všechny osoby byly převezeny na policejní služebnu. Jsou podezřelé z přestupkového jednání,“ řekla agentuře ČTK mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Jiné problémy policisté podle ní v souvislosti s těmito akcemi neřešili.

Podíl.