Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.

Monitoring účastníků je nepřetržitý. Tělesné funkce jim jsou měřeny při výpravách do terénu i kempování, a to pomocí chytrých triček, hodinek a dalších nositelných měřicích technologií. Data pak vědci vyhodnocují.

„Je to tady ideální, když je člověk úplně mimo civilizaci. Není kolem něj vůbec nic než nekonečné pláně. Když jde do terénu, může se setkat s hodně nepříznivým počasím a velkým náporem,“ popsal člen expedice Českého antarktického výzkumného programu Marek Sokol z katedry zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.

Podle Sokola tým spolupracuje hned s několika aktéry. „S nemocnicemi, armádou, komerčními partnery, kde to může sloužit třeba k posouzení fyzického a psychické stavu a výběru specialistů do těchto oborů a složek,“ jmenoval.

Další možné využití má výzkum například v rehabilitaci či rekonvalescenci u sportovců.

Podíl.