Aktualizace: 22.06.2024 15:36

Hamburk – Tisícovky českých fanoušků zaplnily před odpoledním druhým zápasem fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy proti Gruzii Hamburk. Část z nich se před utkáním vydala společným pochodem ke stadionu od Českého domu, který vyrostl poblíž. Do hlavní fan zóny ve městě u přístavu v St. Pauli se ale příznivci dopoledne překvapivě dostat nemohli, neboť se otevřela až v jednu hodinu po poledni. V hledišti padesátitisícového Volksparkstadionu měli mírnou početní převahu Gruzínci.

Na úterní první utkání reprezentačního výběru na šampionátu proti Portugalsku (1:2), které se hrálo v Lipsku, dorazilo podle odhadů až 15 tisíc českých fanoušků. Tisícovky příznivců se vydaly i do mnohem vzdálenějšího Hamburku na severu země a ulice druhého největšího města v Německu zaplavily už vpředvečer zápasu.

Na promenádě u ikonického přístavu v pátek jednoznačně převládala čeština. „To je snad první gruzínský fanoušek, kterého tu vidím,“ utrousil jeden z českých příznivců cestou k vyhlášené Labské filharmonii.

V den utkání se už počty fanoušků ve městě vyrovnaly a na zastávce u stadionu spíše převládali Gruzínci. Zřejmě i proto, že značná část příznivců týmu Ivana Haška se od desáté hodiny dopoledne scházela v Českém domě nedaleko stadionu, který byl oficiálně otevřen v pátek. Fanoušci si do něj museli zakoupit vstupenku, následně za ni obdrželi voucher na občerstvení ve stejné hodnotě. Na místě se mohli potkat s bývalými reprezentanty Vladimírem Šmicerem či Tomášem Ujfalušim, součástí programu byla také hudební vystoupení.

Od Českého domu se krátce po poledni více než tisícovka fanoušků vydala společným pochodem směrem k Volksparkstadionu, vzdálenému necelé dva kilometry, a vytvořila červenou „řeku“. Cesta trvala necelou hodinu, na poklidný průběh dohlíželi policisté.

Další tisícovky českých příznivců v tu chvíli teprve z centra města mířily ke stadionu. Pro mnoho z nich bylo nemilým překvapením, že se dopoledne před utkáním nedostaly do hlavní hamburské fan zóny ve čtvrti St. Pauli u přístavu. Areál, který v součtu s vedlejší plochou pro sledování zápasu před obří velkoplošnou obrazovkou pojme až 51 tisíc fanoušků, pořadatelé navzdory dnešnímu duelu v Hamburku otevřeli až v jednu hodinu po poledni.

Gruzínci vyřešili zavřenou fan zónu po svém. U výstupu z vlakové zastávky u stadionu si postavili reproduktory a malé fanouškové prostranství si vytvořili sami. K českým protějškům nicméně byli velmi vlídní, diskutovali s nimi a společně se fotili. Natěšení fanoušci obou táborů pak hlediště padesátitisícového stadionu tamního druholigového klubu HSV začali plnit už hodinu a půl před utkáním.

V ochozech měli nad českým „kotlem“ v červené barvě mírnou početní převahu do bílých dresů odění Gruzínci, jejichž reprezentace debutuje na velké akci. Řada fanoušků obou celků ale byla v hledišti promíchána. Gruzínští příznivci zpočátku při každém dotyku soupeře s míčem hlasitě pískali.

Jednotlivé účastnické země dostaly od UEFA pro své příznivce na každý zápas skupiny na všech stadionech shodně 10 tisíc lístků. Další fanoušci si mohli zakoupit vstupenky v rámci oficiální aplikace v předprodeji. I v ulicích Hamburku byli podobně jako v Lipsku k vidění lidé s cedulemi, kteří se sháněli po lístcích.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.