Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
Fiala nově zvolenému americkému pontifikovi popřál hodně sil, moudrosti a odvahy. „Ať jeho působení přinese světu naději, pokoj a porozumění,“ napsal na síti X a dodal, že z jeho zvolení má radost.
„Přeji Jeho Svatosti Lvu XIV., aby se mu dařilo v čele katolické církve a Svatého stolce spojovat nejen všechny věřící. Jeho zvolení v den, kdy si připomínáme 80 let od konce jedné z nejhorších válek, je symbolické a představuje naději pro celý svět,“ napsal na stejné platformě Lipavský.
„Dnes jsem o tom mluvil s panem arcibiskupem (Janem Graubnerem) a ten vyjádřil určitou obavu, že ještě dnes ke zvolení nedojde. Je dobře, že se kardinálové dokázali dohodnout tak rychle,“ řekl prezident Petr Pavel.
Předseda lidovců Marek Výborný míní, že před Lvem XIV. stojí výzvy a úkoly jak v čele církve, tak i jako celosvětové společenské a politické autority. „Přeji mu dostatek křesťanské rozvahy, pokory, moudrosti a otevřenosti vůči prostým lidem i současné společnosti,“ uvedl.
Pekarová Adamová slova papeže o tom, že zlo nepřeváží nad boží láskou, označila za nadějeplná. „Přeji mu moudrost, odvahu a sílu chránit ty nejzranitelnější,“ dodala.
Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) na X sdělil, že začíná nová éra. „V časech, kdy Amerika balancuje na hraně rozdělení a stínu Trumpovy politiky, přichází z jejího srdce hlas, který může spojovat.“ Naděje podle něj tentokrát nejde z Bílého domu, ale z Říma.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) vyjádřil přání, aby součástí poselství církve zůstala „péče o náš společný domov“. „Nový papež Lev XIV. měl k těmto postojům dlouhodobě blízko. Potřebujeme lídry, kteří budou spojovat duchovní rozměr s odpovědností za svět, který sdílíme. Věřím, že tuto naději naplní a naváže na odkaz, který přesahuje hranice víry i kontinentů,“ napsal.
„Přeji hodně boží moudrosti a věřím, že pontifikát Lva XIV. přinese naději a inspiraci pro věřící i nevěřící,“ reagoval ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09).
Reakce duchovních
„Myslím, že je hodně důležité, aby bylo papežovo srdce pastýřsky otevřené pro všechny,“ řekl Graubner ve vysílání ČT24. Ocenil, že zvolený Američan Robert Francis Prevost je studovaný člověk, ale zároveň jezdil i na křesťanské misie. Rychlost volby ho prý překvapila.
Graubner popřál, aby Lev XIV. byl pořád otevřený Duchu svatému. Setkal se s ním, protože Prevost v poslední době vedl vatikánský úřad pro biskupy. Takže ho z kardinálů vybírajících papeže museli znát všichni, upozornil. Na tom, že je Prevost ze Severní Ameriky, nevidí Graubner nic zvláštního.
Naopak generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR Marián Čop zvolení Prevosta považuje za překvapivé. „Jméno nového papeže nepadalo v širších diskuzích, ale zároveň snad můžeme vyjádřit naději, nakolik nový papež začal Kristovými slovy o pokoji a míru a zároveň také mluvil o tom, že chce navazovat na cestu synodality – to je pro nás povzbuzující,“ vyjádřil se Čop.
„Po požehnaném pontifikátu papeže Františka jsme přesvědčeni, že v osobě Vaší Svatosti dostává církev opět pastýře podle Božího srdce – muže víry, služby a moudrosti,“ napsal předseda České biskupské konference (ČBK) a olomoucký arcibiskup Nuzík v gratulaci, kterou jménem ČBK zaslal nové hlavě katolické církve. Zároveň ujistil o věrnosti a modlitbách.