Aktualizace: 24.05.2024 16:43

Praha – Čeští hokejisté si v sobotu zahrají opět po dvou letech semifinále mistrovství světa. Jejich soupeřem bude před vyprodaným hledištěm pražské O2 areny dosud suverénní Švédsko. Výhra nad Seveřany by pro výběr kouče Radima Rulíka znamenala, že na domácím šampionátu skončí nejhůře stříbrní. Utkání začne ve 14:20.

Jediným cenným kovem za posledních deset MS je bronz z roku 2022. Poslední zlato vybojoval národní tým v roce 2010 a v dalších dvou letech navázal dvěma třetími místy, pak nastalo dlouhé čekání na medaili. Čtvrteční vydřená čtvrtfinálová výhra 1:0 nad výběrem USA znamená po loňském vyřazení ve stejné fázi turnaje další šanci.

Rovněž Švédové mají za sebou velmi tuhou bitvu. Poté co za sedm zápasů ve skupině neztratili ani bod, rozhodli v Ostravě severské derby s Finy až v prodloužení gólem na 2:1, který vstřelil Joel Eriksson Ek. Svěřenci kouče Sama Hallama ukončili čekání na semifinálovou účast trvající od roku 2018, kdy se jim podařilo v Dánsku obhájit zlato. Na medaili z MS Švédsko od druhé světové války nečekalo nikdy tak dlouho.

Výběr Tre kronor složený převážně z hráčů NHL bude v semifinále mírným favoritem. Vítěz vyzve v neděli lepšího z dvojice Kanada – Švýcarsko, poražení si zahrají o bronz. „Těžký soupeř. Švédové sem přivezli hvězdný tým. Finové s nimi vypadli v prodloužení. Chceme se každopádně připravit, abychom podali co nejlepší výkon,“ prohlásil trenér Rulík.

„Víme, v jaké sestavě sem přijeli. Zatím turnajem proplouvají bez ztráty kytičky. Je to komplexní tým, který má výborného gólmana. Mají výborné obránce, kteří podporují útok, někdy nevíte, kdo je obránce a útočník. Ale to jsme si vyzkoušeli včera, protože Američané hráli podobně,“ doplnil trenér gólmanů Ondřej Pavelec.

Hned po skončení čtvrtfinále se hráči shodovali na tom, že úspěchem v klíčovém utkání šampionátu pro ně turnaj zdaleka nekončí. „Je to skvělé, že si můžeme o medaile zahrát. Švédsko? V semifinále nebudete mít lehkého soupeře. Víme, že Švédi mají vynikající tým, Amerika ho ale měla taky. Připravíme se a dáme do toho všechno. Je jedno, kdo dá gól a jak. Hlavní je, aby se po zápase hrála naše hymna,“ řekl kapitán Roman Červenka.

Ačkoliv příjezd posledních zámořských posil Martina Nečase, Davida Pastrňáka a Pavla Zachy zvýšil v součtu s dobrými výkony mužstva očekávání veřejnosti, hráči nechtějí předbíhat událostem. „Myslím, že zlato bylo cílem od té doby, co jsem přijel. Ale vždycky je třeba se soustředit na další zápas, to je hodně důležité. Teď máme před sebou semifinále a musíme ho vyhrát,“ zdůraznil Zacha.

Zatímco Češi se musí vyrovnávat s tlakem domácího prostředí, Švédové se budou snažit ustát roli favorita. „Těžko říct, zda to hraje nějakou roli. Mají kvalitní tým a bude to strašně těžký zápas. Asi se nedívají na to, jestli jsou favoriti, nebo ne. My se prostě připravíme a odmakáme to. A snad to vyjde. S jejich výbornými beky budou chtít hrát ofenzivně, ale tohle čekáme. Trenéři nám něco nadiktují a podle toho budeme hrát,“ řekl útočník Matěj Stránský.

„Jsme moc rádi, že jsme si díky výhře nad USA prodloužili turnaj do víkendu a zabojujeme o medaili pro fanoušky, kteří tady vytváří neskutečnou atmosféru. Moc se na to těšíme,“ prohlásil hvězdný Pastrňák, který v sobotu oslaví 28. narozeniny. Na den přesně stejně starý je i brankář Karel Vejmelka, brankářská trojka na šampionátu.

Poslední vzájemné měření sil Čechů se Švédy na MS se vztahuje právě k turnaji v Tampere před dvěma lety – v základní skupině vyhráli Seveřané 5:3. V této sezoně mají za sebou oba týmy čtyři duely v rámci série Euro Hockey Tour. Na Karjale, která byla prvním turnajem Rulíka ve funkci šéfa reprezentační střídačky, vyhráli Češi 5:2, pak už ale počítali jen porážky. Na Švýcarských hrách 3:5, na Švédských hrách 1:4 a na Českých hrách v Brně při generálce na šampionát 0:2. Švédsko sérii EHT jasně vyhrálo.

Pravděpodobná sestava Česka: Dostál – Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček – Pastrňák, Zacha, Palát – Nečas, Kämpf, D. Kubalík – O. Kaše, L. Sedlák, Červenka – M. Stránský, Tomášek, O. Beránek.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.