Komerční prezentace Aktual.: 11.07.2025 14:55

Praha – Český výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) odsuzuje útoky na novinářku Apolenu Rychlíkovou, která čelí na sociálních sítích dehonestační kampani a výhrůžkám. Děje se tak poté, co na webu Page not found zveřejnila informace o trestním oznámení, které na europoslance a čestného prezidenta Motoristů sobě Filipa Turka podala jeho bývalá partnerka. V⁠iní ho ze znásilnění a roky trvajícího násilí. Turek odmítá, že by se dopustil trestného činu.

„Zvlášť znepokojující je, že se na osobně laděných urážkách podílí také účet na sociálních sítích s názvem ‚Hranatost‘, který Filipa Turka podporuje a má u některých příspěvků jako zadavatele/zpracovatele uvedené právě Motoristy sobě. Situace, kdy dehonestační kampaně pomáhají rozdmýchávat osoby blízké politickým stranám, považujeme za zvláště nebezpečné, protože mohou novináře vystavit skutečné hrozbě ze strany příznivců daných politiků,“ napsal dnes v tiskové zprávě CZ IPI. Motoristy institut žádá, aby se od urážlivé kampaně proti Rychlíkové na sociálních sítích distancovali a také veřejně vyzvali své příznivce, aby v nich nepokračovali. Vyjádření strany Motoristé sobě ČTK zjišťuje.

Zástupci správní rady institutu s odkazem na nedávný průzkum upozorňují, že takto intenzivní útoky na novináře a především ženy-novinářky mohou vést k tomu, že se rozhodnou svou profesi opustit. Neméně závažné je podle nich to, když kvůli podobné agresi začnou novináři opouštět důležitá témata či se vyhýbat „mocným osobám“. „Nestavíme se proti kritice novinářské práce, ta je přirozenou a prospěšnou součástí fungující demokratické společnosti. Současná situace nicméně zachází daleko za hranice věcné debaty a považujeme ji tak za nebezpečnou pro svobodné mediální prostředí,“ uvedla správní rada.

Z průzkumu zveřejněném letos v dubnu vyplynulo, že s agresí, útokem nebo jinou formou ohrožení se v Česku setkalo téměř 80 procent novinářů. Nejčastěji, v téměř dvou třetinách případů (62 procent), šlo v posledním roce o verbální napadení na internetu, nejvíce na sociálních sítích nebo e-mailem. Dvě procenta útoků měla formu fyzického napadení. Průzkum pro CZ IPI provedla agentura Ipsos mezi 232 novináři na začátku letošního roku.

Europoslanec Filip Turek, kterého podle serveru Page not found bývalá partnerka viní ze znásilnění a roky trvajícího násilí, v odpovědi na dotaz ČTK odmítl, že by se dopustil trestného činu. Uvedl, že v záležitosti spolupracuje s policií a důvěřuje její nestrannosti. Turek je lídrem středočeské kandidátky Motoristů v říjnových sněmovních volbách.

 

Podíl.
Exit mobile version