Český Krumlov, historické město na jihu Čech, už zase zaplňují turisté z Česka i z ciziny. Patrná je tam ale jedna změna oproti nedávné minulosti – turisty z Asie tam nyní nahrazují spíše návštěvníci z Německa. Oproti tomu například Praha úbytek asijských turistů nezaznamenala.

Od desáté hodiny dopolední aut a lidí v centru Českého Krumlova přibývá. Jaromír Sýkora provází skupinu německých turistů. „V květnu mám přibližně padesát skupin, to znamená, že to vychází na zhruba jednu až dvě skupiny denně,“ popisuje průvodce Sýkora.

Tuzemští turisté tvoří zhruba polovinu návštěvníků Krumlova. Mezi zahraničními turisty převažují hlavně Němci a Rakušané. Zajímá je historické centrum, gastronomie a galerie umění.

Mezi asijskými turisty je méně lidí z Číny. Průvodkyně Zanzan Liu žije v Česku sedmnáct let. Podle ní za to mohou drahá víza, delší lety a vyšší ceny v Evropě. „Pro čínské turisty je to tu spíše nevýhodné, je to prostě drahé,“ podotýká.

Zájezd, který stál dřív Číňany pětatřicet tisíc korun, vyjde teď na dvojnásobek. Podle ní přijíždí třicet procent čínských turistů oproti počtu před covidem.

Městem se dá projít i v polední špičce. „Je to pozitivní, protože Krumlov žije z cestovního ruchu, ale pro občana, který tady žije, to asi není úplně příjemné,“ podotýká obyvatelka Českého Krumlova Nikola Homerová. Podle Sýkory musí být také návštěvníci obezřetní a opatrní na své věci, došlo k nárůstu kapsářů.

O úbytku turistů z Asie mluví i Natálie Profotová z turistického a informačního centra v Lednici. „ Když přijedou, tak to jsou spíš starší páry nebo skupiny. Z našeho pohledu přibývá čím dál více Poláků, Rakušanů je zde také dost, mají to kousek,“ poznamenala. Myslí si, že je to dnešní dobou, kdy jsou téměř neomezené možnosti cestování, tudíž si člověk zvolí zajímavější destinaci. „Určitě ale turisty lákáme na akce, které se během celého roku v Lednici konají, jako třeba koncerty, divadelní představení, jarmarky a slavnosti,“ uvedla.

Praha menší zájem asijských turistů nezaznamenala

Do Prahy tento rok míří podle mluvčí Prague City Tourism Kláry Janderové především turisté z Německa, Velké Británie, Spojených států amerických a také z Asie. „Nejvýrazněji narostly v loňském roce právě počty turistů z asijských zemí, a to díky obnovení pravidelných leteckých spojení Praha–Soul, Praha–Tajpej, Praha–Peking. Vracejí se také japonští turisté,“ vysvětlila Janderová.

Za poslední tři roky se turismus v Praze proměnil. Míří do ní zejména bonitnější cestovatelé, díky nimž v Praze rostou útraty.

Cestovatelé z asijských zemí minulý rok tvořili jedenáct procent z celkového počtu návštěvníků Prahy. Domácí turisté představují pětinu ze všech přijíždějících návštěvníků. „Praha nezaznamenává menší zájem ze strany asijských turistů, naopak meziročně počty turistů z Asie rostou,“ uzavřela Janderová.

Brno turisté z Asie teprve objevují

„V případě Brna nelze hovořit o výrazném poklesu zájmu turistů z asijských zemí. Město dlouhodobě nebylo hlavní destinací pro tento segment návštěvníků v takovém rozsahu jako například Český Krumlov. Naopak Brno v mnohých případech teprve objevují a například na infocentrech a v objektech brněnského podzemí zaznamenáváme častěji skupiny například z Jižní Koreje, Japonska nebo Tchaj-wanu,“ vysvětlila tisková mluvčí TIC Brno Hana Bánovská.

Do Brna podle ní míří nejvíce turistů z okolních států, na tyto země se také zaměřuje zahraniční destinační kampaň. Statistiky za rok 2024 potvrzují stabilní návštěvnost Brna a Jihomoravského kraje s rostoucím podílem zahraničních turistů. Brno navštívilo celkem víc než osm set padesát tisíc hostů, přičemž po delší době převažovali zahraniční návštěvníci, hlavně ze Slovenska, Polska, Německa, Jižní Koreje a Litvy. Do celého regionu pak přijelo celkem přes dva miliony návštěvníků.

Podíl.
Exit mobile version