Nedostatek lidí na trhu práce řeší každý po svém. České poště pomáhají vězni. Její Balíkovna hlásí, že jich potřebuje víc.

Pro dceřinou společnost České pošty v současné době pracují odsouzení z devíti českých věznic. Každý týden vyjíždí autobus z věznic v Bělušicích, Heřmanicích, Liberci, Pardubicích, Plzni, Pankráci, Rapoticích a Teplicích. „Pouze v Hradci Králové chodí šest odsouzených pěšky,“ upřesnila mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová. Celkem si Balíkovna najala 186 vězňů a zajišťuje pro ně také autobusovou dopravu na směny.

Od června se zapojí do spolupráce i desátá věznice a pro Českou poštu začnou pracovat odsouzení z nápravného zařízení Jiřice. „Pravidelně komunikujeme s jednotlivými věznicemi o možnostech navýšit zapojení a v případě potřeby zajišťujeme posílení kapacit,“ říká mluvčí Balíkovny Milan Šmíd. „O zapojení dalších osob máme dlouhodobě zájem, přičemž postupujeme vždy s ohledem na kapacity a potřeby konkrétních pracovišť,“ dodává.

Zásilky z Číny

Balíkovna chce, aby pro ni odsouzení mohli pracovat i uvnitř věznic. Dřív pro poštu přímo uvnitř nápravného zařízení pracovali. Ve Stráži pod Ralskem třídili zásilky z Číny. „Kvůli legislativním změnám však tato forma spolupráce skončila. Nyní hledáme nové příležitosti,“ doplňuje Šmíd a dodává: „Uvědomujeme si, že věznice disponují výrobními prostory a zároveň kapacitami odsouzených, kteří mohou pracovat, ale nemohou být zařazeni do venkovního režimu.“

Podle Petra Schneedörflera, ředitele spolku Lighthouse Academy, který dlouhodobě pracuje s lidmi ve výkonu trestu a pomáhá jim vracet se zpět do života, je zaměstnávání vězňů velmi důležité a stále častější. „Jde jak o státní firmy, tak také o ty soukromé. Má to výhodu v podobě levnější pracovní síly pro zaměstnavatele a možnosti získat a udržet pracovní návyky pro odsouzené,“ říká Schneedörfler. Podle něj je velmi časté, že odsouzený pak v daném zaměstnání zůstává i po propuštění.

Zaměstnávání vězňů má i svá rizika. Nezbytná je například ostraha, kterou musí zaměstnavatel zajistit dle předem stanovených pravidel, a také možnost kontroly vězňů na pracovišti během směny.

Odměňování osob ve výkonu trestu se řídí zákonem o výkonu trestu odnětím svobody a je rozděleno do čtyř kategorií. Ti „nejlevnější“ bez kvalifikace dostávají za plný úvazek padesát procent minimální mzdy. Ve čtvrté kategorii – ti dostávají nejvíc – vydělávají pracující vězni 120 procent minimální mzdy. Pro odměňování v této kategorii je už potřeba vysokoškolské vzdělání. Od letošního ledna činí minimální mzda 20 800 korun měsíčně. Maximálně si tedy vězni mohou vydělat necelých pětadvacet tisíc hrubého.

Podíl.
Exit mobile version