Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.

Kavárna Esplanade v Brně se stala v roce 1931 místem prvního setkání budoucí agentky, pětadvacetileté Evženie M., se štábním kapitánem a důstojníkem zpravodajské služby v Brně Stanislavem C.

Informační panel o jejím náboru na výstavě přibližuje, že tmavovlasá žena měla na tváři vstřícný úsměv a byla elegantně oblečená a kapitán poznal, že by se tato zdravotní sestra hodila pro práci špiona a kurýra. Její práce ji údajně bavila, ale nenaplňovala, chtěla být své zemi užitečná. Navíc výborně znala i německý jazyk.

„Evženie M. působila jako špionka na německo-československém pohraničí, byla zatčena, ale později propuštěna. Po válce o ni projevila zájem československá státní bezpečnost,“ říká kurátorka výstavy, německá historička a dokumentaristka Petra Dombrowski.

K osudům obou žen se prý dostala při pátrání po minulosti svého strýce, který byl také agentem. K získávání informací měl vytvořenou právě síť informátorek.

Elisabeth gestapo popravilo

Elisabeth S. zase získávala cenné informace nejprve v advokátní kanceláři v Ratiboři, poté v německé zbrojovce v Dessau. Její činnost byla odhalena gestapem, které ji v roce 1939 zatklo, a v roce 1943 byla popravena.

Československá tajná služba byla založena v roce 1919. V roce 1936 se československé území skládalo ze čtyř zemských vojenských velitelství se sídly v Praze, Brně, Bratislavě a Košicích. Evženie a Elisabeth byly přiděleny velícím důstojníkům druhého hlavního štábu v Brně s pobočkou v Moravské Ostravě.

Dvojjazyčná výstava „Pozor! Agentky si zapisují“ umožňuje také prostřednictvím umístěných QR kódů získávat další podrobnosti ze života agentek a historického kontextu jejich působení.

Podíl.
Exit mobile version