Události: Odklon od ruské ropy (zdroj: ČT24)
Polovina letošního roku by mohla být termínem, kdy se Česko od ruské ropy definitivně odpojí. Ukrajinská opozice navrhuje tranzit suroviny přes své území zakázat. Postup zatím nebyl schválený, na výpadek dodávek je ale Česko připravené. Vykrýt je má ropovod TAL, který propojuje Itálii, Rakousko a Německo.
Ukrajinská opoziční strana Evropská solidarita, vedená bývalým prezidentem Petrem Porošenkem, navrhla tranzit ruské ropy přes Ukrajinu zakázat. Krokem chce ekonomicky zasáhnout Rusko. Jedná se ale pouze o návrh – takový postup zatím nebyl schválený. Informace o možném zastavení dodávek nemá ani české ministerstvo průmyslu.
Česko ropu čerpá z ruského ropovodu Družba, který vede právě přes Ukrajinu. Výpadek suroviny má vykrýt ropovod TAL, na navýšení jeho kapacity se pracuje.
„Předpokládáme, že plně provozuschopný, v plné kapacitě, zkolaudovaný, certifikovaný, odzkoušený bude ropovod TAL ve své zvýšené kapacitě od poloviny letošního roku, tedy v zásadě od července,“ přiblížil Petr Binhack z ministerstva průmyslu.
Polovina letošního roku by tak zároveň mohla být termínem, kdy se Česko od ruské ropy definitivně odpojí. Připravená je i litvínovská rafinérie, která surovinu z Ruska skrz ropovod Družba dosud odebírá.
Příprava rafinerie
„Po tisícikilometrové cestě z dálného ruského východu, tady je opravdu konec ropovodu Družba. Od tohoto ventilu ropa z ropovodu Družba přechází do naší rafinérie,“ poznamenal mluvčí Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.
Litvínovská rafinerie ročně zpracuje asi 5,5 milionu kubíků ropy, asi o dva miliony víc než ta v Kralupech nad Vltavou. Na odchod od ruské ropy se závod připravoval víc než dva roky. Aby ji mohl nahradit, testoval ropu z jiných států a zkoušel směsi, které se té ruské nejvíce podobají.
Náhradou by mohla být i kombinace ropy ze Severního moře a z Iráku, vysvětlil ředitel výzkumu a rozvoje technologií Orlenu Michal Zbuzek. Testy potvrdily, že i další typy rop je možné v Litvínově zpracovávat.
„Samozřejmě při přechodu na neruskou ropu bude nutné vyhodnocovat i dlouhodobé vlivy na technologie, které lze očekávat. Přechod na jinou ropu může vést k častějšímu odstavení rafinérií za účelem provedení pravidelné údržby,“ doplnil Zbuzek.
„Po testování jsme získané poznatky promítli do nastavení rafinérie. To základní probíhalo minulý rok, během dvou měsíců takzvané zarážky, kdy jsme celou rafinerii odstavili. Probíhaly zde tisíce údržbářských a modernizačních úkonů v řádech jednotek miliard korun,“ přiblížil mluvčí Kaidl.
Přechod ceny paliv neovlivní
V rámci přechodu na zpracování neruské ropy litvínovská rafinerie modernizovala hned několik jejích částí, třeba vakuová kolona vyšla na zhruba půl miliardy korun. Družbou teče do Česka víc než polovina dodávek ropy. K definitivnímu odstřižení od ruské suroviny se nejprve musí dokončit rozšíření ropovodu TAL.
„Navýšení kapacity ropovodu TAL o zhruba 4 miliony tun ročně v podstatě pokrývá to množství ruské ropy, o kterou bychom dnes přišli,“ popsal expert z VŠCHT Daniel Maxa.
Ceny paliv přechod na jinou ropu podle ministerstva průmyslu neovlivní. A zásadněji by se do útrat Čechů za pohonné hmoty nemělo promítnout ani ukončení dovozu ruských ropných produktů – tedy benzinu a nafty. I na to má Česko do poloviny roka výjimku.
Benzin a naftu teď Česko nejčastěji dováží z Německa a Slovenska. Podle resortu průmyslu by případný výpadek z Ruska šlo nahradit už teď.