Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.

Výpadek postihl některá města či regiony Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Olomouckého kraje a zejména pravobřežní část Prahy. Hasiči kvůli masivnímu výpadku vyjeli k více než třem stům událostí, nejvíce v Praze a v Libereckém a Ústeckém kraji.

„Nejčastěji Hasičský záchranný sbor (HZS) v souvislosti s výpadkem pomáhal lidem uvázlým ve výtahu, jednalo se o zhruba 220 případů. Kromě toho hasiči pomáhali se zajištěním záložních zdrojů energie pro klíčové objekty včetně nemocnic a vyjížděli k několika případům nahlášeného kouře v budovách, který souvisel se spouštěním dieselových agregátů,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Podle ní hasiči také evidovali zhruba dvacet planých poplachů způsobených výpadky napájení zabezpečovacích systémů.

Hasiči rovněž ověřovali situaci u potenciálně ohrožených subjektů, například poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb a dále zajišťovali pohonné hmoty pro prvky kritické infrastruktury.

Jednotky HZS fungovaly ve všech zasažených krajích bez omezení. Stanice v některých lokalitách přešly na náhradní zdroje, provoz se ale podařilo udržet ve standardním režimu. Celou situaci se podle mluvčí podařilo zvládnout bez vážnějších komplikací.

Příčina výpadku

Hlavní mechanickou příčinou výpadku bylo podle ČEPS roztržení fázového vodiče, který přenáší elektřinu mezi elektrárnami a rozvodnami. To vyřadilo z provozu páteřní vysokovoltážní vedení linky V411, která je využívána pro vývod vysokých výkonů z elektráren a pro přenos elektřiny na dlouhé úseky. Další poruchou, která následovala, byl výpadek bloku elektrárny Ledvice na Teplicku. Přetíženo bylo také vedení V208, které propojuje rozvodny. Výpadek postihl rovněž velkou rozvodnu Krasíkov na Orlickoústecku.

„Podle dostupných informací došlo k souběhu čtyř událostí, které jsou spolu vzájemně propojeny a vazba mezi nimi je předmětem zkoumání,“ napsal v sobotu odpoledne Vlček, který zdůraznil, že událost nijak nesouvisí s Green Dealem. „Nešlo o problém s regulací obnovitelných zdrojů ani o přetížení přeshraničního toku elektřiny. Výpadek způsobila technická závada na páteřní lince. To je v tuto chvíli jediná známá příčina. Debatu o energetické politice je nutné vést věcně a na základě faktů,“ dodal.

Kvůli chybějící elektřině zastavila provoz rafinerie v Litvínově. Redaktorka ČT Dominika Fišerová uvedla, že obnovení dodávek může trvat ještě několik dní, než se podnik vrátí k běžné výrobě. V noci se povedlo zprovoznit první kotel na výrobu páry, řekl Pavel Kaidl, mluvčí skupiny Orlen Unipetrol, pod niž rafinerie patří. Nedostatek pohonných hmot na českém trhu ale kvůli tomu zatím nehrozí. Správa státních hmotných rezerv je v případě déletrvajících problémů připravena uvolnit nouzové zásoby.

Spolchemie v Ústí nad Labem je již v provozu, potvrdil mluvčí chemičky Jan Charvát.

Zástupci vlády po schůzi Ústředního krizového štábu sdělili, že problémy nezpůsobil kybernetický útok ani zásah cizí moci. Příčinu poruchy fázového vodiče bude stát ale prý ještě vyšetřovat. Nejasné také zůstává, jak výrazné ekonomické škody výpadek proudu Česku způsobil.

V pátek kolem 14:50 ohlásil ČEPS znovuzprovoznění všech rozvoden. Vpodvečer oznámil ministr průmyslu Vlček, že dodávky proudu byly obnoveny do všech odběrných míst v Česku. Po 17:00 se také podařilo zprovoznit i poslední železniční tratě, na kterých byl odpoledne kvůli výpadku přerušený provoz.

„Jedna z nejlepších sítí na světě“

Jiří Drápela z Ústavu elektroenergetiky na Vysokém učení technickém v Brně pro ČT nevyloučil, že za pádem fázového vodiče bude vliv počasí, ale podotkl, že ČEPS zatím nezveřejnil podrobnější informace, ze kterých se dá vycházet.

Odborník potvrdil, že si nepamatuje, že by v Česku došlo kdy ke srovnatelné události. „Samozřejmě to není nic srovnatelného s rozsahy výpadků nebo až blackoutů, které se odehrávaly na Pyrenejském poloostrově nebo to, co se třeba odehrávalo na některých částech sítí ve Spojených státech, v Indii a podobně,“ řekl Drápela.

„Naše soustava je dobře provozovaná a dobře udržovaná, jedna z nejlepších na celém světě. Ale i za těchto okolností se nám prostě takovéto události nevyhnou. Nedá se jim stoprocentně předcházet,“ podotkl také.

„Tato situace ukazuje, že musíme do naší energetiky investovat. Je potřeba modernizovat naši přenosovou i distribuční soustavu. Energetická infrastruktura v mnoha částech země stárne a v minulých dekádách do ní nebylo dostatečně investováno,“ uvedl ministr Vlček, podle něhož by ke zlepšení situace mohla pomoci nová legislativa.

Podíl.