
Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
Správa rovněž zpřísnila pravidla pro provádění dezinfekce vozidel na hranicích, dezinfikovat a kontrolovat se budou i vozidla, která sice v danou chvíli nepřeváží zvířata nebo produkty z nich, ale jsou k převozu určena.
„Krmivo či stelivo z oblastí s výskytem slintavky a kulhavky by mohlo být kontaminováno virem, představuje proto riziko možného zavlečení nákazy,“ upřesnil zástupce mluvčího SVS Petr Majer.
V současnosti platí v Česku zákaz přemísťování zvířat vnímavých k nákaze z Maďarska, Slovenska a části Rakouska. Zakázáno je také přemísťování zárodečných produktů a tepelně neopracovaných živočišných produktů z těchto zemí.
Vozidla nad 3,5 tuny přepravující zvířata nebo živočišné produkty mohou překračovat hranice ze Slovenska výhradně přes čtyři určené hraniční přechody, z Rakouska přes dva přechody. Veterinární správa nově mezi vozidla zahrnula i ta, která jsou k přepravě zvířat, živočišných produktů, nebo krmiv pro hospodářská zvířata určená, ale v danou chvíli je nepřeváží. Zmíněná vozidla budou na hranicích podrobována dezinfekci a kontrole.
Nařízená mimořádná opatření kontrolují na hranicích veterináři spolu s policisty a celníky, kontroly uskutečňují namátkově i ve vnitrozemí.
Lesy ČR zakázaly vstup do obor na Moravě
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v rámci prevence proti nákaze zvířat slintavkou a kulhavkou zakázal vstup do všech svých sedmi obor v Jihomoravském kraji a jedné obory v Moravskoslezském kraji. Zákaz začal platit o půlnoci ze čtvrtka na pátek. Státní lesy zvýší dohled nad zvěří ve všech 35 oborách, které mají po celé republice. Z toho ve dvaceti oborách hospodaří ve vlastní režii a patnáct obor mají pronajatých
U vjezdů do obor LČR nainstalují dezinfekční pásy nebo budou lesníci dezinfikovat kola aut. U aut vozících krmivo budou dezinfikovat i jejich nákladový prostor. Dezinfekci i pásy, po nichž budou auta jezdit, podnik shání. „Jsou-li na trhu, okamžitě je nakoupíme,“ řekl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.
V Jihomoravském kraji Lesy ČR uzavřely obory Termanec, Kuřim a Císařská v okrese Brno-venkov, obory Bulhary, Klentnice a Soutok na Břeclavsku a oboru Moravský Krumlov na Znojemsku. V Moravskoslezském kraji je uzavřená obora Víno na Bruntálsku. Ve Zlínském kraji, který sousedí se Slovenskem, LČR oboru nemají.
Náhrada podle ceny zvířete
Pokud by se kvůli slintavce a kulhavce musela utrácet zvířata v Česku, obdrží chovatelé náhradu ve výši obvyklé ceny zdravého zvířete. Pokud ale chovatel nevyužil možnosti preventivního očkování, bude mu náhrada snížena o pětinu, vyplývá z veterinárního zákona, který upravuje podmínky pro získání náhrad.
Podle zákona by chovatelé měli dostat odškodnění také za ztráty, které jim vznikly v důsledku provádění mimořádných veterinárních opatření nařízených k tlumení nákazy, například za očistu a dezinfekci hospodářství nebo nařízené očkování. Podporu mohou získat farmáři i z EU, a to ve výši až třiceti procent ztrát, řekla v pátek jedna z mluvčích Evropské komise Eva Hrnčířová v rámci on-line brífinku z Bruselu.
Žádost o náhradu může chovatel podat nejdříve první den následující po dni utracení zvířat, pokud však zvířata neutrácí, ale například pouze dezinfikuje chov, může požádat o náhrady nejdříve první den po ukončení nařízených opatření. V obou případech má chovatel na podání žádosti osm týdnů.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nepřenosná. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V Evropě se v současnosti šíří na Slovensku a v Maďarsku, vytyčené ochranné pásmo zasahuje i na území Rakouska.