Aktualizace: 24.06.2024 00:08

Praha – Českou republiku dnes navštíví zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier Milei. S českým protějškem Petrem Pavlem budou večer na Pražském hradě jednat nejen o vzájemných vztazích, ale také o globální bezpečnosti. Vpodvečer Milei vystoupí v Paláci Žofín s přednáškou na téma Jak na neefektivní vládu.

S Pavlem bude Milei jednat o politické situaci v Argentině, ale i o globální bezpečnosti či bilaterálních vztazích včetně obchodu. Argentina je pro Česko čtvrtým nejvýznamnějším exportním trhem v Latinské Americe. Pro české firmy je zajímavá v energetice, zdravotnictví, těžbě, obranném průmyslu, informačních technologiích, zemědělství či potravinářství. Prezidenti jednání zhodnotí na briefingu zhruba ve 21:00.

Podle zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky spojuje Česko a Argentinu i pohled na ruskou agresi proti Ukrajině. V jihoamerické zemi zároveň žije jedna z největších krajanských komunit na světě, která čítá až 50.000 lidí vlastnících český pas. Aktivních je také několik krajanských spolků.

Ultraliberální ekonom Milei po prosincovém nástupu do úřadu oznámil stovky opatření měnících zákony v ekonomické či sociální oblasti. Prostřednictvím radikálního úsporného programu se snaží kdysi bohatou zemi přivést zpátky na cestu růstu. Jeho vláda zrušila tisíce pracovních míst, omezila různé subvence a sociální programy. Podle Mileiových odpůrců, mezi kterými jsou levicové strany, odbory a sociální organizace, jeho reformy poškodí miliony Argentinců.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.