Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.

Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček říká, že pro některé české firmy by chybějící odbyt na americkém trhu znamenal nutnost omezit výrobu. A nedostatečný odbyt by byl způsoben právě cly, protože výrobek z Evropy by byl tak drahý, že by ho nikdo nekupoval.

Hotové vozy Česko do USA téměř nevyváží. Cla tak zasáhnou spíše výrobce autodílů. Pro Motor Jikov jsou automobilky významným klientem. Například do Volkswagenu dodává tažná zařízení. Vyšší cla na autoprůmysl by se ho tak dotkla.

Koho by zasáhlo padající domino

Generální ředitel jihočeské firmy Miroslav Dvořák upozorňuje, že dopad cel by nejdříve pocítila automobilka, která by pak následně chtěla po Jikovu slevy. „Je otázka v jaké míře by to bylo, ale když by to byla míra deseti procent, tak je to pro nás zničující,“ dodal.

Menší zisk společnosti by následně mohl omezit růst mezd zaměstnanců a ovlivnit její další rozvoj. „Ta hodně důležitá věc je, že nemáme prostředky na to, abychom investovali,“ dodal Dvořák.

Evropská unie avizovala, že na cla odpoví. Reakcí by mohlo být například uvalení poplatků na online platební firmu PayPal. „Jsou to odvetná opatření, která se dají očekávat, o kterých se bude jednat, ale pro byznys je něco takového nešťastné. My bychom byli rádi, aby Evropská unie zasedla k jednacímu stolu s americkou stranou,“ zhodnotil to Zajíček.

Už dříve Donald Trump zavedl například clo na dovoz oceli a hliníku, také ve výši 25 procent. I to může české firmy ovlivnit hlavně zprostředkovaně. Výrobce hliníkových produktů – například obalů a dílů do aut jako jsou chladiče – AL INVEST nepředpokládá, že by na něj zavedení celních tarifů mělo přímý negativní dopad.

Ředitel a předseda představenstva David Bečvář upozorňuje, že k tomu, aby české podniky zůstaly konkurenceschopné, musí investovat. Jeho firma zprovoznila novou válcovací stolici za 800 milionů, a v příštích letech dá na investice pět miliard. Ředitel divize Aluminium Vladimír Kovář věří, že právě válcovací stolice dává firmě vyšší konkurenceschopnost vůči evropským nebo i asijským konkurentům.

Churavějící německá ekonomika dostane novou dávku

Podniky, které ČT oslovila, očekávají, zda a případně jaká další opatření americká administrativa zavede. Eskalace obchodních válek může podle guvernéra centrální banky v českém prostředí vést taky k rychlejšímu zdražování. „Riziko výrazně slabšího výkonu německé ekonomiky je částečně tlumeno připravovaným fiskálním stimulem nové německé vlády,“ odhadl guvernér ČNB Aleš Michl.

Připravovaná nová berlínská vláda avizovala obří investice do německého hospodářství. V následujících letech má jít o stovky miliard eur. Profitovat z toho může několik odvětví, podle analytiků nejvíc třeba stavebnictví nebo zbrojní průmysl. Velká část investic totiž půjde do obrany.

„Velká příležitost to bude i pro české zbrojní firmy, kterých máme hodně a které jsou kvalitní a které navíc kromě našich tradičních subdodávek, které exportujeme do Německa, jsou finálními výrobci s vysokou marží. To znamená bude to důležité nejen pro ně, ale i pro českou ekonomiku jako celek,“ soudí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Ekonomové však upozorňují, že pozitivní efekt nenastane hned, v hospodářství se projeví až v následujících letech.

Podíl.