Aktualizace: 9.05.2024 23:52

Malmö – Zpěvačka Aiko zastupující v televizní písňové soutěži Eurovize Česko nepostoupila do finálového klání. Během dnešního druhého semifinálového večera ve švédském Malmö naopak uspěla Izraelka Eden Golanová, jejíž účast v soutěži vyvolala protesty a přísná bezpečnostní opatření. Infomují o tom tiskové agentury.

Místa v sobotním finále si zajistili favorizovaní zástupci Nizozemska a Švýcarska. Patrně největší pozornost však poutala Golanová se svou písní Hurricane. kvůli jejíž účasti v soutěži protestovalo v ulicích švédského města zhruba 10.000 lidí odmítajících současnou izraelskou operaci v Pásmu Gazy. Na jiném místě se sešla početně menší skupina zastánců Izraele. Do Malmö byli proto kvůli chystaným demonstracím a obavám z násilností povoláni policisté z celého Švédska, které posílily i bezpečnostní složky ze sousedního Dánska a Norska. Při vstupu do arény, kde se soutěž uskutečnila, čekaly návštěvníky kontroly podobné těm na letišti.

Kromě zmíněného tria se do finále dostali zástupci Lotyšska, Rakouska, Norska, Řecka, Estonska, Gruzie a Arménie. V sobotním finál se představí celkem 26 zemí.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.