
Aktual.: 25.04.2025 13:42
Praha – Česká televize (ČT) začala vymáhat po tehdejších členech Rady ČT škodu, která jí vznikla nezákonným odvoláním dozorčí komise v roce 2020. Celková výše škody se pohybuje mezi 3,5 a čtyřmi miliony Kč. Generální ředitel České televize Jan Souček to uvedl na dnešním setkání s novináři. Řekl, že kvůli vymáhání škody ho někteří radní vydírali formou SMS, což může doložit. Deset radních, kteří tehdy hlasovali pro odvolání členů komise obeslala televize předžalobní výzvou. Čtyři z nich jsou stále členy Rady ČT. Radní Pavel Matocha a Roman Bradáč ČTK shodně sdělili, že zatím žádnou výzvu neobdrželi, takže se k ní nemohou vyjádřit.
Rada České televize odvolala dozorčí komisi v listopadu roku 2020 na návrh tehdejší radní Hany Lipovské. Důvodem podle ní byly vážné výhrady k práci komise, která je poradním orgánem rady v záležitostech hospodaření televize. Rozhodnutí rady o odvolání komise v roce 2022 zrušil Nejvyšší správní soud. Proti svému odvolání se žalobou bránili čtyři z pěti členů, konkrétně Simona Holubová, Stanislava Hronová, Jiří Stránský a Jiří Staněk. Ve třech případech již soud náhradu škody ve výši 720.000 Kč plus náklady řízení přiznal a ČT jí musela vyplatit. Poslední líčení týkající se Simony Holubové se má konat na konci května.
Matocha na dubnovém zasedání rady uvedl, že v roce 2020 tehdejší rada opakovaně kritizovala práci dozorčí komise, a když tento poradní orgán ztratil důvěru naprosté většiny radních, tak jej drtivou většinou odvolala. Odvolání podle něj proběhlo stejným způsobem jako v minulosti, když předchozí rada měnila složení svého poradního orgánu, a tehdy jej nikdo nezpochybnil. Odvolání bylo dle něj rovněž v souladu s právními posudky, které radní měli k dispozici. Po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, že rada nemůže komisi odvolat ani když pracuje špatně, došlo k obměně členů rady a ta se již rozhodla nepodávat podnět k Ústavnímu soudu.
„Jsem přesvědčen, že rozhodnutí z roku 2020 vyměnit členy dozorčí komise bylo v daném čase nejen správné, ale i prakticky nutné. Dozorčí rada jakožto odborný poradní orgán dává členům Rady ČT doporučení například ve věci rozpočtu ČT, který schvaluje. Výše rozpočtu České televize je přes sedm miliard korun ročně, jde tedy o zásadní rozhodnutí, a nedovedu si představit, že bych rozhodnutí v této věci dělal bez doporučení odborného orgánu, který má moji důvěru a který kompetentně a svědomitě vykonává svoji práci,“ uvedl Matocha na jednání rady. Bradáč podle svého dnešního vyjádření s Matochou souhlasí. Pro odvolání komise hlasovali v roce 2020 současní členové rady Pavel Matocha, Roman Bradáč, Jiří Šlégr a Lubomír Veselý. Dále někdejší radní Lipovská, Daniel Váňa, Jiří Kratochvíl, Jaroslav Maxmilián Kašparů, Pavel Kysilka a Vladimír Karmazín.
Souček dostal od rady na dubnovém zasedání úkol, aby ji v květnu informoval o právním stavu věci a krocích, které bude s péčí řádného hospodáře činit, nebo už učinila. Předseda Rady ČT Karel Novák dnes ČTK řekl, že by měl Ústavní soud určit, jaký status má Rada ČT v rámci veřejnoprávní instituce a ta by pak podle toho měla jednat.
Souček dnes uvedl, že na něj byl kvůli vymáhání škody od části radních vyvíjený nátlak. Výměnou za slib, že škodu nebude vymáhat, a za odvolání moderátora Václava Moravce měl dostat bonus za loňský rok. Souček podle svých slov vydírání neustoupil. Rada mu poté schválila odměnu ve výši jen deset procent a zároveň se začaly množit výzvy k jeho odvolání a to jak od některých radních, tak od občanských iniciativ a osobností.
Ředitel ČT dnes znovu zopakoval, že sám neodstoupí. Jako důvody uvedl výsledky ČT., která je podle něj nejsledovanější televizí v zemi, a také, že nechce uvést podnik do situace, kdy nebude mít před nejvýznamnějšími volbami jasného lídra.
V březnu dostal Souček od radních výtku. Po jejím udělení jej mohou do 12 měsíců kdykoliv odvolat. Podle Součka se další řádné zasedání rady bude konat 14. května, ale je možné, že bude svoláno mimořádné zasedání o týden dříve.
Souček nařídil kvůli pořadu Sama doma ze soukromé kliniky audit obchodního úseku
Ředitel ČT Souček kvůli odvysílání dubnového pořadu Sama doma ze soukromé kliniky Reprofit s placenou reklamou nařídil mimořádný interní audit v obchodním úseku. Současně byli do doby, než budou k dispozici potřebné odborné závěry, mimo službu postaveni dva dramaturgové ostravského televizního studia. Souček o tom dnes informoval na síti X.
ČT odvysílala pořad v pátek 11. dubna a podle DeníkuN byl pořad výsledkem placené spolupráce s reprodukční klinikou v Brně patřící do impéria předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Pořad byl v úvodu na několik sekund označen zkratkou PP, která značí product placement, tedy umístění placené reklamy. I závěrečné titulky oznamují, že „Pořad obsahoval product placement“. Ředitel finanční divize ČT David Břinčil minulý týden na zasedání Rady ČT, kde zastupoval nepřítomného Součka, řekl, že pořad vznikl v rámci běžných procesů schvalování pořadů a vysílání. Odvysílání pořadu posuzuje interně právní oddělení, divize obsahu i obchodu. Na výsledky posouzení ale podle něj uplynulo málo času.
Rada ČT následně uvedla, že požádá Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o analýzu pořadu s cílem zjistit, zda neporušil zákon. Souček dnes k tomu doplnil, že ČT si ve věci umístění product placementu ve zmíněném vysílání Sama doma vyžádala odborné posouzení Asociace mediálních agentur a sám nařídil okamžitý mimořádný audit v obchodním úseku.
„Do doby, než budou k dispozici potřebné odborné závěry, byly u dvou odpovědných dramaturgů ostravského televizního studia konstatovány překážky v práci,“ doplnil Souček.
Souček v současné době čelí výzvě některých iniciativ a osobností Rady ČT k jeho odvolání. Podle iniciátorů výzvy Souček svým jednáním televizi destabilizoval a dramaticky snížil důvěru ve vedení ČT. Souček naopak tvrdí, že snaha o jeho odvolání je pokus o destabilizaci ČT před volbami. Podrobnosti chce předložit dnes.