Aktualizace: 27.01.2024 09:10

Brusel/Praha – Je to už dlouho, co bývalý český premiér Andrej Babiš používal ve volební kampani čepici s nápisem Silné Česko inspirovanou Donaldem Trumpem. Nyní ovšem sáhl po jeho taktice znovu, tentokrát při tažení opozice proti vládou navrhovanému zavedení korespondenční volby. Lídr populistického opozičního hnutí ANO se snaží odvrátit zavedení poštovního hlasování a stejně jako Trump o Joeu Bidenovi tvrdí o vládě, že se snaží ukrást hlasy, píše bruselský web Politico.

Česko je kromě Francie, Chorvatska, Malty a Islandu jedinou zemí v Evropě, která neumožňuje korespondenční volbu. Současná vláda ji chce povolit od parlamentních voleb v roce 2025. Celkově by se mohla změna týkat až 600.000 Čechů žijících v zahraničí, podle expertů ji ale pravděpodobně nevyužije více než 100.000 lidí.

Opozice ji i tak chce zastavit, nazývá změnu protiústavní a hovoří o porušení principu tajné volby. Babiš, který bývá označován za českého Trumpa, ve svém projevu v parlamentu používal rétorické obraty Trumpa a dalších republikánů, podle nichž byly minulé volby „zmanipulovány“ v Bidenův prospěch, uvádí Politico.

Babiš stejně jako Trump vstoupil do politiky jako podnikatel se slibem, že bude stát řídit jako firmu. Nyní se v jeho stopách vydává znovu.

„Inspirace Trumpem je zřejmá. ANO v posledních měsících radikalizovalo svou rétoriku a snaží se přetáhnout voliče (krajně pravicové) straně SPD,“ tvrdí politolog Ladislav Mrklas. ANO se podle něj snaží způsobit povyk kolem nového zákona nikoli kvůli relativně malému počtu voličů, který bude hlasovat poštou, ale v rámci kampaně před červnovými evropskými volbami.

„Symbolismus zpochybňování vládní koalice a její vykreslování jako nepřítele demokracie je něčím, co vidíme ve Spojených státech, a ANO se tím inspiruje… zvláště teď před eurovolbami,“ dodal Mrklas.

Babišova strana sice kdysi sama schválení korespondenční volby přislíbila, nyní však otočila o 180 stupňů a chce o ní vypsat referendum. Stejně tak o migrační reformě, možném omezení práva veta v EU nebo přijetí eura v Česku. Všechna tato témata budou rezonovat ve volební kampani, dodává Politico.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.