Aktualizace: 23.06.2024 14:14

Praha – První dodávka munice zajištěné na základě české iniciativy bude na Ukrajině do konce června tak, jak bylo přislíbeno. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Memoranda o porozumění podle ní Česko podepsalo s 18 zeměmi, naposledy s Islandem.

Premiér Petr Fiala (ODS) koncem května řekl, že na iniciativu, ve které Česko shání dělostřeleckou munici pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii, dosud přispělo 15 zemí EU a Severoatlantické aliance (NATO) přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun).

Podle Černochové není možné prozradit, zda už munice na Ukrajinu dorazila. „Držíme slovo vůči našim partnerům, se kterými na celém projektu muniční iniciativy spolupracujeme,“ podotkla. První dodávka je ale koncipována tak, aby do konce června byla na Ukrajině.

Ministryně před několika dny navštívila některé české firmy v Pardubickém kraji, které dodávají vojenský materiál nejen české armádě, ale i zahraničním. „Aktivní radary, pasivní radary, různé technologie, které se řeší na letištích. Třeba i tohle je nějaká další možnost formy spolupráce a pomoci, kterou Česká republika může Ukrajině nabídnout,“ dodala.

Bývalý ministr obrany a nynější předseda sněmovního branného výboru Lubomír Metnar (za ANO) opět kritizoval to, že není jasné, kolik na iniciativu přispěje Česká republika. Vzniká podle něj také řada pochybností například o stavu munice.

Podle Černochové není možné informace zveřejňovat předem, neboť by toho využilo Rusko. „Jakmile to bude možné, bude munice bezpečně dopravena, poskytneme informací víc,“ uvedla. Ne však původ munice, neboť dané země mají „politiku všech azimutů“ a nechtějí se stavět na jednu, nebo druhou stranu.

Česká vláda schválila příspěvek na nákup dělostřelecké munice u české firmy. Daná společnost podle ní už má vše připravené pro to, aby bylo možné materiál na Ukrajinu poslat. „Takže v řádech týdnů řekneme přesně částku a českou společnost, která munici na Ukrajinu zajišťuje,“ doplnila.

Listu Financial Times (FT) na konci května řekl majitel české společnosti Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad, jehož firma pořizuje jménem české vlády v rámci iniciativy dělostřelecké granáty v Africe nebo Asii, že polovina nakoupených nábojů nemůže být dodána tak rychle, jak bylo plánováno. U některých nábojů je totiž potřeba doplnit chybějící komponenty.

„Z některých zemí asi náboje jsou méně kvalitní, z některých více,“ uvedla Černochová. „Je možné, že oni (CSG) mají tuto zkušenost. Z jiných firem, které jsou zapojeny do muniční iniciativy, tuto informaci nemám,“ poznamenala. Že munice není vždy kvalitní, je podle ministryně skutečností, nicméně na světe je jí málo. Firmy mají podle ní prostředky na to, aby munici upravily do použitelného stavu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.