
Komerční prezentace Aktual.: 15.07.2025 16:09
Praha – Státní distributor paliv Čepro nemusí platit 2,6 miliardy korun firmě Lancelin. Ve sporu o uskladněné pohonné hmoty tak rozhodl pražský městský soud. Verdikt není pravomocný. Obchodní pře souvisí s kauzou podvodu, v níž figuroval i uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. Justice nárok Lancelinu zamítla již dříve, firma ale následně uspěla s dovoláním u Nejvyššího soudu, který spor vrátil k doplnění dokazování.
Žaloba, která pochází už z roku 2008, usiluje o to, aby Čepro vydalo 264.000 tun nafty a benzínu, případně aby za ně zaplatilo zhruba 2,6 miliardy korun plus úroky z prodlení. Nároku se původně domáhala firma Venturon Investment. Poté pohledávka několikrát změnila majitele, Lancelin ji vymáhá od roku 2016. Firma musí podle verdiktu Čepru nahradit náklady řízení.
Trestní soudy už dříve uzavřely, že pohledávka je fiktivní a že za jejím vytvořením stál Krejčíř a někdejší obchodní ředitel Čepra Martin Pechan. Z tohoto závěru pak vycházely soudy i v obchodním sporu. Uváděly, že nemají prostor pro další provádění nebo opakování důkazů z trestní kauzy. Nejvyšší soud však dal za pravdu námitce, že ani Lancelin, ani Venturon se neúčastnily trestního řízení, a nemohly tedy činit důkazní návrhy a skutkově a právně argumentovat. Městský soud proto nyní musel rozhodovat znovu a provést dokazování zejména k tomu, zda ve skladovacím systému Čepra skutečně byly, či nebyly zaznamenány pohonné hmoty, jichž se spor týká.
Na počátku sporu stála firma Bena, která dovážela pohonné hmoty ze Slovenska a od roku 1996 využívala skladovací systém Čepra. V roce 2002 uzavřela Bena obchod s firmou Venturon, na kterou podle Čepra papírově převedla i palivo, jímž nedisponovala. Distributor paliv k tomu uvedl, že fiktivní obchod měl Beně pomoci k tomu, aby nemusela doplácet daně.
Venturon pak začal po Čepru vymáhat vydání paliv a v roce 2003 se kvůli tomu poprvé obrátil na soud. V souvislosti s tím pak Čepro čelilo exekuci. Jak se později ukázalo u trestních soudů, o tomto soudním sporu vůbec nevědělo. Jeden ze členů Krejčířova gangu totiž přesvědčil úřednici Čepra, aby zatajila soudní obsílky. Soudy poté domnělý nárok uznaly a exekuce ve státním podniku se nekonala jen díky zásahu policie.
Za pokus o tunelování Čepra a další trestné činy vyměřily soudy v roce 2018 uprchlému Krejčířovi souhrnný trest 15 let vězení. Podnikatel si však momentálně odpykává dlouholeté tresty odnětí svobody v Jihoafrické republice, a to za pokus o vraždu nebo za obchod s drogami.