Aktualizace: 8.07.2024 12:26

Uherské Hradiště – Výroční cenu Asociace českých filmových klubů (AFČK) převezmou na Letní filmové škole v Uherském Hradišti maďarská režisérka Ildikó Enyediová a francouzský režisér a scenárista Arnaud Desplechin. Oba budou hosty přehlídky, která se uskuteční od 26. července do 1. srpna. V tiskové zprávě to dnes sdělila mluvčí festivalu Lenka Horáková. Už dříve pořadatelé uvedli, že výroční ceny dostanou také divadelník Jiří Suchý a in memoriam herec a režisér Jan Kačer. Festival dnes také zveřejnil denní program.

„Ildikó Enyediová je jednou z nejdůležitějších světových režisérek současnosti, nezaměnitelně silným hlasem maďarské kinematografie i držitelkou Zlatého medvěda z Berlína za opus magnum O těle a duši,“ uvedl programový ředitel přehlídky Jan Jílek. Arnauda Desplechina považuje za mistra psychologické tragikomedie, jehož láska k filmu provází celým životem. „Důkazem je ostatně jeho horká novinka uvedená letos v Cannes s příznačným názvem Diváci!, kterou Desplechin přiveze i do (Uherského) Hradiště,“ doplnil Jílek.

Na webu Letní filmové školy (LFŠ) lze nalézt program na jednotlivé dny. Festival promítne filmy italského režiséra a scenáristy Federica Felliniho nebo snímky s hudbou českého skladatele Zdeňka Lišky. Ve Filmové čítance se představí Nový Hollywood, což je období americké kinematografie od konce 60. do začátku 80. let 20. století. Sekce Terra festivalis letos představí výběr filmů z Tuniska.

Chybět opět nebude ani sekce Východní přísliby, která nabízí filmové novinky z východní Evropy. „Mezi 15 uvedenými tituly se objeví pětice renomovaných jmen v čele s Agnieszkou Hollandovou, Radu Judem a Małgorzatou Szumowskou. Kromě etablovaných velikánů sekce představí dalších deset slibných režisérů a režisérek ze všech koutů někdejšího východního bloku – od Maďarska přes Bulharsko až po Ázerbájdžán,“ uvedla dramaturgyně Kamila Dolotina.

Doprovodný program jubilejního 50. ročníku přehlídky nabídne koncert kapely Tata Bojs a slovenské zpěvačky Jany Kirschner. Divadlo Na zábradlí přijede s představením Freudovo pozdní odpoledne. Organizátoři chystají i literární program nebo program pro děti.

Návštěvníci si opět budou moci prohlédnout také výstavu připravenou Českou tiskovou kanceláří (ČTK), která je mediálním partnerem festivalu. Výstava 100kamžiků představí sto let jejího fotozpravodajství. „Nová venkovní výstava ukáže, jak se změnily náplň a způsob práce agenturních fotoreportérů či dálkový přenos fotografií od počátků ‚obrázkové‘ redakce. Výstava čerpá z více než 2,5 milionu snímků z produkce týmu ČTK, jež jsou k dispozici on-line. Expozice představí i fotoreportéry a fotoreportérky ČTK, kteří uspěli v mezinárodních a národních soutěžích,“ uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková.

Loni na LFŠ zavítalo 4500 akreditovaných návštěvníků. V balíčcích se prodalo dalších 3140 vstupenek. Festival tehdy promítl 180 filmů.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.