Absolvent Akademie výtvarných umění Lukáš Slavický se stal laureátem letošní Ceny kritiky za mladou malbu. Sedmnáctý ročník měl tematické zadání „zátiší venkovní a vnitřní“. Výsledky ocenění vyhlásili pořadatelé v Galerii kritiků, kde do 18. února potrvá výstava prací vítěze a pětice dalších finalistů.

„V jeho práci lze najít spojitosti s kinematografií a literaturou, ale též se smyslem pro zobrazování pracovních postupů či myšlenkových konstruktů. Průnik klasického tématu se současnými tendencemi je podán s lehkostí, citlivostí, přesto důrazem na ironický apel návratu člověka k přírodě,“ uvedla porota k tvorbě oceněného Lukáše Slavického.

Na druhém místě skončil Dominik Málek, jenž ve svých malbách zachycuje mytické příběhy démonů. „Expresivní naivisticky laděný popis vycházející z osobních pocitů či zážitků je natolik přesvědčivým, že dokáže osobní témata přetavit v obecné a celospolečensky vnímané symboly dnešního světa,“ doplnila Galerie kritiků.

Třetím oceněným se stal Jakub Ružinský. Vědomě navazuje na středověk, spiritualitu a mystiku a pohybuje se na pomezí snových struktur a intuitivního záznamu. Dalšími vystavujícími jsou tři finalistky Eliška Astlová, Glorie Grünwaldová a Lucie Rosická.

„V roce 2024 se ohlížíme za minulým rokem v malbě pohledem vybraných nejlepších šesti autorů a autorek. Ačkoliv všichni z nich mají odlišná východiska ve své tvorbě, dohromady tvoří kaleidoskop současného vkusu a přispívají k diverzitě forem, tvarů, barev a motivů. Jsme svědky toho, že tento žánr je stále živý, a i když nemusí vycházet z fascinace starými mistry, je zde znatelné poučení a citlivá exprese vlastních prožitků,“ uvedli pořadatelé.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.