Aktual.: 24.09.2024 17:54

Praha – Cenu Jaroslava Seiferta, kterou uděluje Nadace Charty 77 za vynikající básnické či beletristické dílo, dnes v Rezidenci primátora v Praze obdržel básník a prozaik Pavel Kolmačka. Prestižní ocenění získal za román Canto ostinato s přihlédnutím k jeho předchozí básnické a prozaické tvorbě. Rozhodla o tom nezávislá porota v čele s profesorem Tomášem Kubíčkem. Slavnostní předání ceny doprovodil písničkář Karel Vepřek, jemuž napsal Kolmačka některé texty.

Cenu organizátoři předávali po dvaatřicáté. Prvním laureátem byl slovenský spisovatel Dominik Tatarka, připomněla ředitelka Nadace Charty 77 Jolana Vondráková.

Básník, prozaik a překladatel Kolmačka se od lyrického debutu Vlál za mnou směšný šos z roku 1994 zařadil k nejpozoruhodnějším představitelům současné poezie. I další básnická díla, mimo jiné Moře nebo Wittgenstein bije žáka, akcentovala nezaměnitelným způsobem pocity a obavy člověka v rozporuplném moderním světě. Jeho rozsáhlý autobiografický román Stopy za obzor přinesl působivou výpověď o dětství a zrání v době normalizace. Próza Canto ostinato z roku 2023 je svědectvím o prožívání existenciálních otázek na prahu stáří a hlubokou reflexí generačních rozdílů i znepokojivé budoucnosti.

„Knihy Pavla Kolmačky se zabývají duší a moderní společnost je s duší ve válečném stavu,“ napsal v laudatiu člen poroty Jiří Zizler s tím, že Kolmačkovy texty ‚nejsou čtením ke kávě‘.

„Literatura není zbytná, vnímám je jako kolektivní snění, které když ustane, tak je ta komunita nějakým způsobem nemocná,“ řekl při přebírání ceny Kolmačka.

Cenu Jaroslava Seiferta inicioval v roce 1986 ve Stockholmu jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch. Udílí se za vynikající slovesné dílo vydané nebo jinak zveřejněné v České republice nebo v zahraničí v posledních třech letech, výjimečně i za dílo celoživotní. Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 při příležitosti Seifertových narozenin. Cena je spojena s odměnou 100.000 korun. Na seznamu laureátů jsou například Pavel Šrut, Ivan Diviš, Václav Havel, Ivan Martin Jirous, Jáchym Topol, Karel Šiktanc, Milan Kundera, Ludvík Vaculík či Miroslav Petříček.

 

Podíl.