Aktual.: 6.02.2025 11:03

Praha – Centrum pro oběti sexuálního násilí PORT v Praze poskytlo za první rok svého fungování pomoc a podporu více než tisícovce klientek a klientů. Podíl mužů postupně roste, tvoří asi desetinu příchozích. Zhruba pět procent žen se rozhodlo obrátit na policii a podat trestní oznámení. Výsledky dnes na tiskové konferenci představila šéfka provozující organizace proFem Jitka Poláková. Specializované středisko zahájilo provoz loni 24. ledna jako první v republice. Nabízí krizovou pomoc, poradenství, vyšetření ve své ambulanci i uchování vzorků, terapie, výslechovou místnost, spojení s policií na dálku přes video, zajištění advokátů i ubytování v případě nouze.

„Centrum plně funguje. Našlo si velikou klientelu, která ho využívá. Za rok se na nás obrátilo 1037 klientek a klientů. Poskytly jsme 4100 intervencí, v průměru čtyři na klientku či klienta,“ uvedla Poláková. Podle ní středisko vyhledávají nejen oběti, ale i jejich blízcí. Roste také podíl mužů, tvoří asi desetinu. Jsou to nejen příbuzní, ale i ti, kteří potřebují krizovou podporu a terapii.

Zkušenost se sexuálním obtěžováním a nějakým sexuálním násilím má v Česku 54 procent žen. Ukázal to nedávný průzkum mezi 5000 ženami. „Jsou to tvrdá data, která vypovídají o nutnosti věnovat problematice pozornost a rozvíjet služby tam, kde chybí,“ řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Podle ní by centra měla být dostupná v každém regionu. Zmocněnkyně dodala, že se služby na pomoc obětem hradí z velké části z evropských peněz či z norských fondů, nutné je zajistit udržitelné a stabilní financování ze státního rozpočtu.

Centrum sídlí v Praze v Břevnovské ulici 6 v horním patře budovy pošty. Po příchodu se klientce či klientovi věnuje krizová interventka. Zmapuje, jaká pomoc je potřeba. Poté následuje cílená podpora a zvolí se poradenství, terapie a advokátní zastoupení. K dispozici je i výslechová místnost. S policií je možné se spojit také na dálku. Personál tvoří jen ženy. Roční provoz stojí 23 milionů korun.

Právní pomoc využila loni zhruba třetina klientek a klientů. Poradenství se týká nejen rodinných záležitostí kvůli případnému odchodu od násilného protějšku, rozvodu či péče o děti, ale i trestních záležitostí. S desetinou klientek právničky připravovaly trestní oznámení, pět procent žen se rozhodlo ho pak podat a obrátilo se na policii.

Podle zjištění se v ČR policii oznámí asi pět procent znásilnění. Zmocněnkyně už dřív řekla, že se předloni ohlásilo přes 900 těchto činů.

Informace ke službám je možné získat na čísle 608 22 22 77. Bez objednání je možné přijít v pondělí, úterý a čtvrtek od 9:00 do 17:00 a ve středu a v pátek od 9:00 do 14:00. Bližší informace jsou na webu organizace proFem.

Se vznikem specializovaných center pro oběti sexuálního násilí počítá národní strategie rovnosti žen a mužů s opatřeními do roku 2030, kterou na jaře 2021 schválila tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Střediska by měla vzniknout ve čtyřech velkých městech.

Podíl.