Aktualizace: 8.07.2024 12:08

Gaza – Město Gaza v noci na dnešek čelilo těžkému izraelskému bombardování a do jeho centra dnes postupovaly kolony tanků hned z několika směrů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na palestinské úřady a svědectví tamních obyvatel, podle nichž jde o jednu z nejtvrdších ofenziv izraelské armády od loňského 7. října. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané palestinským hnutím Hamás mezitím uvedlo, že za poslední den přišlo v celém Pásmu Gazy o život nejméně 40 lidí.

Civilní záchranná služba v Gaze oznámila, že podle jejího odhadu byly dnes ve městě zabity další desítky lidí, ale záchranné týmy se k nim nemohou dostat kvůli bojům celkem v pěti čtvrtích v centrální části města. Centrum města se během noci až do časných ranních hodin stalo terčem vzdušných úderů, podle svědků citovaných agenturou Reuters bylo zničeno několik výškových budov. Obyvatelé, s nimiž agentura komunikuje pomocí mobilní aplikace, uvedli, že tanky postupovaly nejméně ze tří směrů za podpory těžké palby za země i ze vzduchu. Tisíce lidí podle nich prchají v panice a nevědí, kde hledat bezpečné útočiště. Mnozí strávili noc na ulici.

Izraelská armáda v dnešním prohlášení o průběhu bojů uvedla, že v Pásmu Gazy stupňuje operaci proti infrastruktuře tamních radikálních sil. Později dodala, že civilisty před svými operacemi varovala a že jim otevře cestu, kudy se budou moci z postižených oblastí evakuovat. Prohlásila také, že bojovníci Hamásu a jeho spojeneckého Islámského džihádu se při svých útocích proti izraelským silám skrývají za civilní infrastrukturu.

Aktuální izraelská ofenziva v centru Pásma Gazy přichází v době, kdy Egypt, Katar a Spojené státy obnovily jednání o zprostředkování dohody mezi Izraelem a Hamásem o propuštění rukojmích a příměří ve válce, která trvá už desátý měsíc. USA i EU včetně české vlády považují Hamás za teroristickou organizaci. K dalšímu jednání se zprostředkovateli dnes podle izraelských médií odcestoval do Káhiry šéf izraelské tajné služby Šin Bet Ronen Bar. V katarském Dauhá by měly tento týden pokračovat rozhovory izraelských vyjednavačů pod vedením ředitele zpravodajské služby Mossad Davida Barney, které byly zahájeny minulý pátek.

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua však mezitím o víkendu vydala prohlášení s body, o nichž vláda při jednáních v příštích dnech nehodlá smlouvat. Vláda chce mít podle premiéra mimo jiné záruky, že jakákoli dohoda o příměří eventuálně umožní Izraeli vrátit se k bojům a naplnit vládní válečné cíle. Mezi ně patří zejména likvidace vojenských i vládních struktur Hamásu v Pásmu Gazy. Dva nejmenovaní izraelští oficiální činitelé dnes veřejnoprávní stanici Kan řekli, že je takové oznámení premiéra pro média šokovalo v době, kdy se má jednat za zavřenými dveřmi a kdy se rozhoduje o úspěchu jednání a tím i o osudu rukojmích.

Válka v Pásmu Gazy začala teroristickým útokem, při němž loni 7. října bojovníci Hamásu a další radikální islamisté zabili v izraelském pohraničí téměř 1200 lidí a dalších asi 250 odvlekli jako rukojmí do Gazy. Přes stovku z nich propustili během dosud jediného, týden trvajícího příměří na konci listopadu výměnou za palestinské vězně.

Podle údajů oznámených dnes úřady, které ovládá Hamás, zemřelo v bojích v Pásmu Gazy od 7. října v důsledku bombardování a bojů nejméně 38.193 Palestinců, z toho 40 za posledních 24 hodin, a 87.903 dalších utrpělo zranění. Bilance palestinského ministerstva nerozlišuje mezi civilisty a ozbrojenci Hamásu, civilních obětí je však podle shody mezinárodních organizací většina. Další tisíce těl pravděpodobně zůstávají zavaleny v sutinách zničených domů.

Izraelská armáda dnes ráno také uvedla, že její jednotky za poslední den zabily v Rafáhu na jihu Pásma Gazy přes 30 palestinských ozbrojenců. Vojáci také nacházeli další šachty vedoucí do podzemních tunelů a skrýše zbraní. Desítky bojovníků Hamásu mezitím izraelské síly zabily také ve městě Gaza.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.