Aktual.: 1.07.2025 12:47

Ústí nad Labem – Hlavní nádraží, ulice V Jirchářích, Hrnčířská ulice, Mírové náměstí a okolí nejsou podle obyvatel Ústí nad Labem, které oslovila ČTK, místem, kam by se šli projít. Vadí jim bezdomovci, narkomani i dealeři drog, kteří se v srdci krajského města pohybují. Policie se zejména na drogovou problematiku zaměřuje ve vyšší míře od loňska. Práci jim komplikuje blízkost Kontaktního centra pro drogově závislé (K-centrum). Novinářům to dnes řekl ředitel ústeckého územního odboru policie Jindřich Holeček. Do konce roku by mělo být na jiném místě. Policie chce v centru mít trvale zřízenou hlídku.

„Co se týká práce kolem K-centra, tak je policie zcela nežádoucí,“ upozornil ředitel. Instituce se podle něj brání tomu, aby policie narkomany kontrolovala či prováděla represi. „Protože oni se potom budou do K-centra bát chodit a pozbývá to jakékoli logiky,“ doplnil Holeček.

Nádraží zase narkomanům či bezdomovcům poskytuje zázemí. „Stojíme na hraně sociálního zabezpečení a pomoci těmto osobám a na hraně, jak působí na centrum a jak je vnímá veřejnost,“ podotkl ředitel. I přesto se policie zaměřuje na drogovou trestnou činnost. „Počet záchytů i kontrolovaných osob klesá a budeme v tom určitě i do budoucna pokračovat,“ uvedl ředitel. Odhadl, že po přestěhování K-centra se situace v centru města ze 70 procent zlepší. Kam se instituce přestěhuje, nechtěla jeho vedoucí Radka Kobližková komentovat.

Lokalitou denně projde více než deset policistů. „S ohledem na vývoj bezpečnostní situace a dostupné kapacity aktuálně zvažujeme možnost trvalého zřízení pěší hlídky právě pro tuto oblast,“ informovala ČTK mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Od loňského do letošního května policii lidé volali k několika stovkám událostí. Většinou šlo o přestupky proti veřejnému pořádku a občanskému soužití, dále o krádeže a vloupání a o drogovou trestnou činnost.

Městská policie v uplynulých dvou letech v centru města rozšířila kamerový systém. „Přítomnost strážníků je tady téměř permanentní,“ uvedl jejich ředitel Pavel Bakule. Městští policisté se zaměřují na lidi, kteří například popíjejí alkohol, což na veřejnosti zakazuje vyhláška.

Řešení by mělo být podle opozice komplexní. Nutný je dohled či kontroly policie i strážníků, řekl opoziční zastupitel Richard Loskot (PRO! Ústí) s tím, že restrikce v podobě pokut nejsou stěžejní. Důležité podle něj je, aby si hlídky vybudovaly autoritu svým trvalým působením. „Policie by měla umět vytknout důsledně, když někdo pije, křičí nebo odhodí vajgl,“ míní Loskot. „Základní problém je, že jsme v místě, kde nikdo pořádně není doma,“ narážel zastupitel na dům v Hrnčířské ulici, který je v rukách soukromé firmy CPI. „Lidi se tady rychle střídají. Tohle místo neberou za své,“ doplnil Loskot. Město by se mělo zaměřit také na plánování, vlastnit v lokalitě nemovitosti a starat se o zeleň i svůj mobiliář.

Problémová místa či vyloučené lokality ve městě dlouhodobě řeší náměstek primátora Michal Mohr (SPD). Novinářům dnes řekl, že firma CPI začne dům v Hrnčířské ulici letos na podzim opravovat. Byty chce nabídnout například policii, zdravotníkům či učitelům. Tím by se zastavila fluktuace nájemníků. Většina obyvatel domu není z Ústí nad Labem. „Budu rád, když se vrátí domů,“ podotkl Mohr.

Problémový je v Hrnčířské ulici také průchod, kam umístila Zásilkovna výdejní box a doplnila ho o osvětlení. „Jediný problém v tuhle chvíli, který vidím do budoucna, jsou dvě řady stromů, které tu jsou. Přes ně vidí špatně kamery,“ uvedl náměstek. Situace v centru města je podle něj lepší než v minulosti, stále ale vidí prostor pro zlepšení.

S nepřizpůsobivými má problém i místní podnikatelka Zdeňka Pešková, která v Hrnčířské ulici provozuje second hand. „Hlavně bezdomovci tady chodí močit. Hodně lidí to tady odpuzuje. Je to hlavní čtvrť, ale lidé sem nechodí, protože se bojí bezdomovců a feťáků,“ řekla Pešková, která policii volala několikrát zejména kvůli lidem bez domova.

Podíl.