Obchodníci využívají marketingový trik, jak zákazníkovi vnutit pocit, že nakupuje výhodně. Cena se nemění, velikost balení a jeho váha ovšem ano. Samozřejmě ale směrem dolů.

Jde o čaje, cukrovinky nebo prostředky na praní. Za loňský rok na hmotnosti podle statistického úřadu ztratila zhruba stovka produktů.

„Musíme říct, že se nejedná o nic masivního, ale skutečností je, že zejména v oblasti drogistického zboží a některých potravin, například sladkostí nebo pekárenských výrobků, k tomu skutečně dochází,“ říká mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

„Všimla jsem si, že u chleba člověk platí za tři čtvrtě kila cenu, již platil původně za kilovku,“ tvrdí zákaznice Jana Staněk Zelinková.

Zmenšení některých svých čokolád aktuálně ohlásil jeden z velkých producentů. Štáb ČT koupil stogramové a devadesátigramové balení shodně zhruba za 66 korun. Při přepočtu na kilogram tak čokoláda zdražila o 73 korun.

„Ingredience, jako je zejména kakao, ale i další, stojí výrazně více než v minulosti. V důsledku tohoto obtížného prostředí jsme se museli rozhodnout upravit váhu některých našich tyčinek. A to jak v segmentu standardních, tak velkých, abychom zůstali konkurenceschopní a neslevili z chuti a kvality naší čokolády,“ zdůvodnila krok firma Mondelez pro Lebensmittel Praxis.

„Na cenovce musí být vedle údaje o aktuální prodejní ceně uveden i údaj o měrné ceně za jednotku,“ připomíná mluvčí České obchodní inspekce František Kotrba. Lidé si tak mohou přímo v obchodě ověřit, kolik za dané množství platí.

„V posledních letech registrujeme nižší desítky podání. Ta se týkají především rozdílů mezi deklarovanou a skutečnou gramáží,“ dodává Kotrba.

Balení musí být co nejmenší

V jednom řetězci je největší poptávka po klasických velikostech zboží. Rodinná balení lidé vyhledávají hlavně u trvanlivých výrobků. „Pravidelně zařazujeme do našich akčních nabídek XXL balení produktů. Naši zákazníci mají zájem například o krmiva pro zvířata nebo steliva pro kočky, případně drogistické zboží,“ vyjmenovává mediální zástupkyně Penny Marketu Martina Dvořáková.

„Třeba kompot se mi vyplatí koupit větší a sníst ho natřikrát. Ovšem jsou potraviny, které nejde takhle skladovat, takže jsem ráda za menší balení,“ popisuje zákaznice Helena Lukášová.

Obchodní inspekce zároveň upozornila, že výrobci musejí dbát i na množství obalu v závislosti na hmotnosti a objemu výrobku. Balení musí být co nejmenší.

Podíl.
Exit mobile version