Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.

Kvůli rozšíření nákazy na Slovensku je omezena nákladní doprava na příjezdu do České republiky. Na několika určených hraničních přechodech jsou zavedené kontroly vozidel nad 3,5 tuny, vybraná auta tam musejí podstoupit dezinfekci. Jediným přechodem ve Zlínském kraji, který mohou nyní nákladní auta přijíždějící ze Slovenska využívat, je právě Starý Hrozenkov. V dopravních špičkách se před ním tvoří i několikakilometrové kolony vozidel.

Silničáři v pondělí ve Starém Hrozenkově dokončují stavební úpravy, které umožnily zřízení dezinfekčních van. „Jedna je hluboká asi třicet centimetrů, tou budou projíždět kamiony převážející živočišné produkty. Ta druhá, zhruba patnácticentimetrová, je připravená pro ostatní nákladní auta,“ popsala ředitelka odboru veterinární hygieny Státní veterinární správy pro Zlínský kraj Romana Zollerová. „Pomůže to k urychlení provozu. Vzhledem k technologii bude dezinfekce i efektivnější,“ ujistila.

Úpravy stály necelý milion korun

Podle hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše (ANO) přišly úpravy na necelý milion korun a zahrnovaly bourání ostrůvku, frézování vozovky a nanesení speciální hmoty, která zamezí prosakování dezinfekce do podloží. „Přidáváme další pruh pro kamiony, tak abychom reagovali na frontu, která tam vzniká ze slovenské strany. Odbavování kamionů, které musí do dezinfekce, by se mělo prakticky zrychlit na polovinu časů, které tam dneska jsou,“ přiblížil Holiš.

Dosud je na přechodu jedno stanoviště s dezinfekčními rohožemi, po nichž musejí projet všechna nákladní auta směřující do České republiky. Vozy s živočišnými výrobky navíc míří ještě k dezinfekčnímu rámu. Tato stanoviště dnes hasiči, kteří je obsluhují, zruší. Nákladní auta poté využijí dvě vybudované vany dlouhé přibližně pětadvacet metrů, v nichž bude napuštěna dezinfekce. Nad jednu z nich přestěhují hasiči dezinfekční rám, z něhož stříká dezinfekce i na horní část vozidel.

„Spíše to směřujeme na večerní hodiny z důvodu, že už se sníží počet projíždějících vozidel. Chceme zamezit tomu, aby tam řidiči čekali hodiny a hodiny,“ řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Co hodina, to dvoutisícová ztráta

Čekání na hranicích způsobuje podle mluvčího Česmadu Bohemia Martina Felixe dopravcům ztráty. „Hodina prostoje jednoho kamionu s řidičem se dá vyčíslit přibližně částkou dva tisíce korun,“ řekl. Dopravci podle něj chápou, že situace je vážná a přijetí veterinárních opatření je nutné, i když jeho přiměřenost neumí zhodnotit.

„Co ale zhodnotit můžeme, je, že kdyby se slintavka a kulhavka dostaly na naše území, opatření na hranicích s našimi sousedními zeměmi by vedlo k ještě podstatně větším komplikacím. Je v zájmu všech, abychom se této situaci vyhnuli,“ dodal.

V případě zhoršení by mohly být dezinfekční rohože i pro osobní auta

Pokud by se nákazová situace na Slovensku zhoršila, kraj by podle hejtmana usiloval, aby na všech hraničních přechodech přejížděla všechna auta, tedy i osobní, dezinfekčními rohožemi. Argumentuje především ochranou zemědělců v regionu.

„Máme tady přes šedesát tisíc krav a přes třicet tisíc vepřů. To už je síla, kterou zaslouží ochránit,“ řekl Holiš.

„Zatím nemáme informace, že by se měla kontrolovat osobní auta. Uvidíme, jak rozhodne Ústřední veterinární správa,“ poznamenala Zollerová. Ujistila, že veterináři drží pohotovostní služby, žádné podezření na zavlečení onemocnění do České republiky zatím neevidují.

Kvůli opatřením, aby se slintavka a kulhavka nedostaly do českých chovů, musí dopravci stále používat omezený počet hraničních přechodů se Slovenskem a Rakouskem. Nákladní vozidla mohou pro vjezd do tuzemska i nadále použít pět hraničních přechodů se Slovenskem. Pokud jde ale o vozidla, která vezou nebo jsou určena pro zásilky zvířat, živočišných produktů nebo krmiv, pro vstup ze Slovenska do Česka mohou využít jen tři hraniční přechody, a to Lanžhot, Starý Hrozenkov a Mosty u Jablunkova.

Podíl.
Exit mobile version