Události: Zákon o zbraních (zdroj: ČT24)
Prodejci mají od nového roku povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní a střeliva. Podle policie to ale udělalo zatím jen pár jedinců – třeba v Praze zatím nikdo. Někteří obchodníci upozorňují, že není přesně definované, co mají považovat za podezřelý nákup nebo chování zákazníků. Kdy přesně mají takzvanou červenou dlaždici použít, tak mnozí nevědí.
„Měsíčně vystřílím tak tisíc, dva tisíce do pistole, to samé do pušky,“ přibližuje instruktor Pavel, který kvůli své profesi nechce prozradit svou identitu. Pravidelně střílí z pistole ráže 9 milimetrů a sportovně upravené pušky R15. Jde o zbraně, které používají i policisté.
Tento počet nábojů prodejce zbraní a střeliva Jakub Dražan za příliš vysoký nepovažuje, tudíž by červenou dlaždici nepoužil. „Za mě je to normální, trénuje,“ myslí si o množství střeliva.
Od ledna musí prodejci podezřelé nákupy hlásit. Mnohým ale není jasné, co přesně to znamená. Návod v systému říká, že jde třeba o nákupy bez povolení, ale i agresivní, vystresované nebo apatické chování kupujícího. Podezřelá má být i koupě většího počtu zásobníků, konkrétní množství ale upřesněné není.
„Pokud mi někdo přijde s nákupním povolením od odboru policie, typicky tři dny starým, a koupí pět zbraní, nemám jediný důvod je neprodat,“ popisuje obchodník Dražan. V jeho pražské prodejně zatím červenou dlaždici nepoužili. Policie celkem zatím řešila jednotky případů.
Navíc sama provádí kontroly, což potvrzuje i instruktor Pavel. „U držitelů zbrojních průkazů policie kontroluje, jestli nahlášené zbraně má, jestli je neztratil, neprodal nebo jestli nebyly zneužity,“ vysvětluje.
Nově chce policie vědět i o změnách zdravotního stavu držitelů zbrojních průkazů. Chystá proto propojení registrů pacientů a zbraní. Lékaři včetně psychiatrů tak uvidí, kdo jim v ordinaci sedí. „(Registr) bude informovat pouze o tom, jestli někdo je, nebo není majitelem zbrojního průkazu, nikoli zbraně. Nic víc se (lékař) nedozví,“ sdělil ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví Petr Foltýn.
Systém se připravuje k pilotnímu testování. Když projde novela zákona o elektronizaci zdravotnictví, začne platit od příštího roku.
Držitelů zbrojních průkazů přibývá
Počet držitelů zbrojních průkazů roste. V loňském roce jich bylo skoro 320 tisíc. Ještě výrazněji roste počet registrovaných zbraní. Ke konci minulého roku jich lidé vlastnili přes milion a 73 tisíc, což je skoro dvakrát více než před čtvrt stoletím.
Drtivá většina držitelů zbrojního průkazu jsou muži. Má ho ale taky asi 33 tisíc žen. Nejčastěji si lidé oprávnění držet zbraň pořizují pro ochranu zdraví, života a majetku. Na druhém místě jsou sportovní účely, následují sběratelé.
Zábava a potřeba obrany, říká o zbrojním průkazu muž
Karel Sokol si udělal zbrojní průkaz před třemi lety. „Za prvé je to zábava, za druhé je důležité mít právo se bránit,“ vysvětluje své rozhodnutí. Pokud člověk bez průkazu přijde na střelnici, musí dostat instruktora. Střílet může i dítě od deseti let – musí u něj ale být rodič se zbrojním průkazem. V případě, že jej nemá, musí být opět přítomný i instruktor.
Dveře do střelnice se ovšem neotevřou každému. „Pokud osoba jeví už u vstupu známky nevhodného chování nebo požití alkoholu či jiných látek, tak takového zákazníka nevpustíme,“ popisuje majitelka Střelnice Lero Vladislava Leišová.
„Kromě toho, že zákazník může obrátit zbraň proti sobě, může ji obrátit i proti komukoliv z nás. Z toho důvodu pořádáme pravidelné školení zaměstnanců, kdy tyto situace trénujeme,“ doplnila.
Přesto se incidenty občas stanou. Třeba v Opařanech na Táborsku chtějí zastupitelé střelnici zrušit. Mimo jiné proto, že projektil tam před více než rokem dolétl k rodinnému domu.