Bavorský soud poslal třiapadesátiletého Čecha za krádež pektorálu někdejšího papeže Benedikta XVI. na dva a půl roku do vězení. V úterý o tom informoval deník Berchtesgadener Anzeiger, podle kterého se náprsní šperk v podobě kříže na řetízku možná brzy vrátí zpět do kostela v bavorském Traunsteinu.

Pozlacený kříž zdobený drahokamy ukradl Čech z kostela loni 19. června. Sebral rovněž kasičku s drobnými za církevní časopisy. Podle státního zastupitelství při vloupání způsobil na majetku škody za více než dva tisíce eur (50 tisíc korun). Materiální hodnota pektorálu se odhaduje na zhruba tisíc eur (25 tisíc korun), jeho historická cena je však výrazně vyšší. Obhajoba v této věci zmiňovala částku nejméně 50 tisíc eur (1,25 milionu korun).

Čech před soudem vypověděl, že nevěděl o hodnotě a významu pektorálu, který byl chráněn pouze plexisklem. Překupník mu za něj nabídnul jen 18 eur (450 korun), neboť ho považoval za padělek. Za takovou částku mu ho ale Čech odmítl prodat. O skutečné hodnotě se odsouzený dozvěděl později z médií.

O pektorálu, který se dosud nenašel, Čech tvrdí, že si ho schoval u známého. „Ten ho ještě musí mít. Je připraven mu zavolat,“ citoval Berchtesgadener Anzeiger Čechova právníka Michaela Vogela. Ten poznamenal, že jeho klient během posledních deseti měsíců, které strávil ve vazbě, se svým známým nebyl v kontaktu.

Muž, který už byl německé policii známý kvůli dřívějším trestným činům, se loni v srpnu sám vydal české policii, která ho zatkla a předala do spolkové republiky. Minulost Čecha zmínila také soudní porota, podle které muž vedl velmi negativní život, neboť páchal kriminální činy po celé Evropě.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.