Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.

Například vysoký cholesterol, který může vést k onemocnění cév, teď lékaři pravidelně kontrolují od třiceti let. Nově by s tím měli začít o pět let dříve. Při každé preventivní návštěvě by kvůli diabetu také měli vyšetřit hladinu cukru v krvi.

Lidem nad třicet let také chtějí točit EKG. „Dříve třeba můžeme odhadnout, jestli je srdce zvětšené, jestli pacient má nějakou arytmii, a můžeme tak dobře ovlivnit jeho další osud a významně zlepšit jeho prognózu,“ vysvětlil praktický lékař pro dospělé Jakub Šedivý.

Součástí prohlídek by také nově mělo být vyšetření krevního obrazu každé dva roky a v padesáti letech testy jater. Ty odhalí, jestli se v orgánu neukládá tuk – třeba kvůli nadváze nebo pití alkoholu. „To ztučnění dlouhodobě může potom přejít ve fibrózu, to znamená, že jaterní tkáň se promění ve vazivo a ta játra pak mohou zhoršit svoji funkci nebo může dojít k cirhóze. Je dobré tyto parametry sledovat dříve, než k tomu dojde,“ poznamenal Šedivý.

Lékaři by se také měli ještě více zaměřovat na kontrolu obezity. To teď dělají pomocí takzvaného BMI indexu. Nově by měli pacientům také měřit obvod pasu.

Více personalizované prohlídky

Vyhláška, která obsah prohlídky upravuje, začne podle ministra platit příští rok. Praktikům také umožní předepsaná vyšetření provádět u rizikových pacientů podle potřeby. „Preventivní prohlídky budou daleko více zohledňovat věk a pohlaví pacienta, eventuálně to, s čím se léčí. To znamená, že budou daleko více personalizované,“ předeslal Válek.

To ale pouze v případě, že pacienti jednou za dva roky na prevenci dorazí. To v současnosti nedělá více než polovina lidí.

Podíl.
Exit mobile version