Události: Efektivita sněmovny (zdroj: ČT24)

Už teď je jasné, že minimálně dvanáct poslanců mandát obhajovat nechce. Stojí za tím osobní důvody i fungování sněmovny. Ať už jde o časté obstrukce, rozsáhlé projevy při debatě o programu, nebo četné mimořádné schůze.

Častější noční jednání než v minulosti a neefektivita sněmovny. Důvody, proč někteří zákonodárci už v poslaneckých lavicích dál pokračovat nechtějí. Jednou z nich je třeba poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková.

„Vůbec nevíte, kdy se bude hlasovat, kdy se bude jednat, jestli se to jednání neprotáhne. Tohle je něco, co si myslím, že je dobré ošetřit, aby sněmovna byla předvídatelnější,“ míní Jílková.

„Strašně těžce nesu neefektivitu jednání sněmovny a říkám si, že za celý svůj život jsem tak neefektivně strávený pracovní čas za sebou neměl,“ přitakává další poslanec, který mandát obhajovat nebude, Josef Bernard ze STAN.

Z oslovených poslanců by sto čtyřicet rádo mandát obhajovalo. 36 ještě není rozhodnuto. Někteří z nich čekají na to, jestli jednací řád dozná změn.

„Dovedu si představit, že ještě v tomto funkčním období přijmeme novelu zákona jednacího řádu sněmovny s tím, že by patrně platila až pro novou sněmovnu,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

„Když bude negativní vůle zdržovat a obstruovat, tak ať budeme mít jakkoliv sepsaná pravidla, nikdy je nesepíšete tak, aby to protistrana nemohla zneužít a nenašla si nějakou uličku,“ sděluje místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS).

„Jestli bude autonomní usnesení, tak v každém v případě bude v první řadě o tom, že pokud někdo kandiduje v rámci koalice, tak potom nemůže mít vícero klubů čili přednostních práv,“ avizuje místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Blíží se omezení času řečníků?

Opoziční Piráti už jedno usnesení navrhli. Omezuje třeba čas pro vystoupení řečníků s přednostním právem. Těmi jsou členové vlády, vedení komory nebo šéfové poslaneckých klubů a sněmovních stran.

„Tak, abychom tu neměli osmihodinové projevy, ale aby byl časový limit šedesáti minut v průběhu bodu nebo v případě programu jednání třicet minut,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Je to špatný směr. Protože co je nejdůležitější a nejhodnotnější, je politická dohoda parlamentních stran. Je to o komunikaci,“ oponuje předseda poslaneckého klubu Radim Fiala (SPD).

Podle části poslanců se už výrazné změny ve fungování sněmovny do konce období prosadit nestihnou.

Podíl.