
V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
Ještě v roce 2022 nebyla v Česku k 30. dubnu žádná čapí mláďata, o rok později už byla čtyři. Minulý rok se v tuzemsku do konce dubna vylíhlo dokonce jedenáct mláďat.
Příčinou je nejspíš teplé jarní počasí, podle Vermouzka by ale k odpovědné interpretaci dat byla potřeba statistická analýza, kde by se zohlednil i rozdílný počet kontrolovaných hnízd v jednotlivých letech, protože množství hnízd a párů čápů se mění.
„Letos už proběhla alespoň jedna kontrola na více než patnácti stech hnízdech,“ sdělila koordinátorka programu Čapí hnízda České společnosti ornitologické Gabriela Dobruská. Osoba, která je v projektu zaregistrovaná do mapového systému, může vložit k danému hnízdu pozorování nebo označit nové hnízdo.
„Přibližně polovina hnízd je v současné době pravděpodobně již obsazena. Čapí páry máme zaznamenané na 883 hnízdech, nyní začnou postupně přibývat mláďata,“ dodala Dobruská.
Podle ní tito ptáci nejdříve obsazují hnízda v západních a jižních Čechách, kde hnízdí čápi migrující západní cestou. „Faktorů bude zřejmě více, můžeme ale předpokládat, že roli hraje vzdálenost – mnoho čápů zůstává na Pyrenejském poloostrově a do Afriky ani nedolétne,“ podotýká Dobruská. To odpovídá aktuální situaci, protože hnízda s mláďaty se nachází nejvíce v Jihočeském, Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji.