
Aktual.: 16.05.2025 11:23
Praha – Pražský městský soud dnes přiznal bývalé pražské radní pro informatiku Evě Vorlíčkové dalších zhruba 767.000 korun jako odškodnění za nezákonné stíhání v kauze opencard. Žena tak dostane jako náhradu za nemajetkovou újmu celkem 1,27 milionu korun. Odvolací senát již v roce 2022 přisoudil ženě půlmilionovou částku, Ústavní soud ale loni poukázal na mimořádné okolnosti případu – například manipulaci s protokoly. Soud musel proto rozhodovat znovu.
Vorlíčková čelila stíhání od roku 2013, a to společně s bývalými pražskými primátory Bohuslavem Svobodou (ODS) a Tomášem Hudečkem (TOP 09) a s dalšími radními. Policie jim kladla za vinu to, že o rok dříve neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k městské kartě opencard, když jednomyslně schválili navazující kontrakty. Pražský městský soud nejprve radní dvakrát uznal vinnými. Až po výměně předsedy senátu Alexandra Sotoláře, který manipuloval s protokoly z jednání, soudy Vorlíčkovou i zbylé obžalované v roce 2020 osvobodily. Podle konečného verdiktu nerozhodli radní svévolně, ale na základě odborných stanovisek.
Soud vzal za srovnatelný případ pro posouzení výše odškodnění kauzu bývalého přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha, který za nezákonné stíhání dostal přes milion korun. Lajtoch byl s dalšími lidmi stíhán v souvislosti se stavebními zakázkami v Přerově, soudy ho pravomocně osvobodily v roce 2016. „Žalovaná utrpěla stíháním výraznější zásah,“ uvedla členka odvolacího senátu Zuzana Šmídová. Soud podle ní vycházel z rozhodnutí Ústavního soudu a zohlednil psychickou újmu na zdraví, kterou žena utrpěla, i manipulaci s protokoly.
Vorlíčková požadovala náhradu škody ve výši 6,5 milionu korun. Podle jejího právníka ji potěšil zejména verdikt Ústavního soudu. Zda bude s dnešní částkou spokojena, zatím neví. Právník zopakoval, že případ jeho klientky je výjimečný. „Tam došlo k bezprecedentnímu selhání orgánů činných v trestním řízení včetně manipulace s protokoly ze strany trestního soudce,“ řekl po skončení jednání novinářům. Dodal, že jako bývalou disidentku ji takovýto postup v demokratickém režimu citelně zasáhl. Vorlíčková je signatářka Charty 77.
Vorlíčková už od státu vysoudila také 840.000 korun s úroky jako odškodné za obhajobu a ušlý zisk. V minulosti ostře zkritizovala jak Sotoláře, tak původní dozorující státní zástupkyni Dagmar Máchovou. Jejich postup označila za zvěrstvo. V souvislosti s kauzou opencard získala bývalá radní cenu za odvahu od Nadačního fondu proti korupci – mimo jiné za to, že právě na základě jejích informací se přišlo na manipulování s protokoly z hlavního líčení. Kárný senát následně soudce Sotoláře odvolal z funkce předsedy senátu, talár mu však ponechal. Neprokázalo se totiž, že by do protokolů zasahoval ve snaze poškodit obžalované.