Budovy částečně srovnané se zemí, prach, vysklená okna, děti tisknoucí se ke svým rodičům a desítky pomáhajících záchranářů, lékařů, vojáků i civilistů. Tak podle agentury Reuters dnes vypadala kyjevská dětská nemocnice po zásahu ruskou raketou.

Rozsáhlý útok, který kromě metropole zasáhl nejméně pět dalších měst v centrální a východní oblasti Ukrajiny, si vyžádal bezmála přes 30 mrtvých a na 150 zraněných. 

Vteřiny poté, co ruská raketa narazila do kyjevského zdravotnického zařízení specializovaného na péči o dětské pacienty, Svitlana Kravčenková přispěchala ke svému dvouměsíčnímu synovi, který se v nemocnici léčil. Miminko přikryla látkou, aby ho ochránila před vzduchem poletujícím prachem.

„Bylo to děsivé. Snažila jsem se ho zakrýt látkou, aby mohl dýchat,“ řekla třesoucím se hlasem 33letá žena, zatímco kolem ní záchranáři v troskách budovy pátrali po přeživších. Malé dítě Kravčenková držela pevně v rukou, zatímco její manžel Volodymyr hleděl na zkázu. Jejich auto zaparkované vedle zničené budovy bylo pohřbeno pod sutinami. Celá rodina ale naštěstí vyvázla jen se škrábanci a odřeninami.

„Kdybychom byli v autě, tak už neexistujeme,“ řekl Kravčenko a svou ženu pohladil po tváři, aby ji utišil, popisuje Reuters.

Nemocnice Ochmatdyt je na Ukrajině i mimo ni proslulá svými zařízeními pro péči o děti a ročně provede na 10 000 chirurgických zákroků, píše Reuters. Najednou se může postarat až o 600 dětských pacientů.

Ukrajinská tajná služba SBU uvedla, že na místě zahynuli nejméně dva lidé a dalších 16 bylo zraněných. Událost úřady vyšetřují jako válečný zločin. Záchranáři se ale obávají, že v sutinách nemocnice mohou být uvězněné další oběti a i nejméně osm hodin po úderu pokračovali v prohledávání trosek.

Střela, podle SBU typ s plochou dráhou letu Ch-101, zasáhla nemocnici okolo 10:00 místního času (09:00 SELČ). Náraz srovnal se zemí velkou část dvoupatrového objektu, kde se nachází toxikologie, a vysklil okna v hlavní 11podlažní budově. Záběry ověřené Reuters ukázaly, jak střela letící po strmé trajektorii přímo zasáhla nemocnici.

Poškozené sály i jednotka intenzivní péče

Podle ukrajinských úřadů útok v hlavní budově poškodil jednotku intenzivní péče, operační sály a onkologii. V době zásahu lékaři třem pacientům operovali srdce a trosky z výbuchu kontaminovaly jejich otevřené hrudní dutiny, napsala agentura AP s odkazem na ukrajinského ministra zdravotnictví Viktora Ljaška. Nemocnice při útoku přišla o vodu, světlo a kyslík a pacienti byli převezeni do jiných zařízení, uvedl ministr.

Areálem zařízení se po útoku bezradně procházela starší lékařka s obvázanou hlavou a bílým pláštěm pokrytým krvím. Pod nohama jí křupalo sklo, popisuje z místa Reuters. Chvějící se matky pevně svíraly své kojence, zatímco starší děti, některé bez doprovodu, posedávaly na dvoře a vzpamatovávaly se ze šoku. Okolo nich desítky záchranářů, vojáků i civilistů utvořily lidský řetěz, který cihlu po cihle odklízel sutiny.

Lékařka z toxikologie, 55letá Jevhenija Rochvarhová, uvedla, že všichni její nejbližší kolegové jsou naživu. Nebyla si však jistá osudem těch, kteří se v době úderu mohli nacházet ve vyšších patrech. Na otázku, zda cítí hněv, odpověděla, že ne.

„Možná vyčerpání. A velmi hluboký smutek. Prostě bych si přála, aby se to nestalo,“ řekla Reuters.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.