Bývalý republikánský prezident Donald Trump, který se v listopadu chce opět ucházet o Bílý dům, začal prodávat bible inspirované písní country zpěváka Leeho Greenwooda. Informovala o tom agentura AP. Bible s názvem Bůh žehnej USA se prodává za 59,99 dolaru (1402 korun) a obsahuje výtisk americké ústavy, Listiny práv a ručně psaný text Greenwoodovy patriotické balady.

Trump, který se počátkem měsíce stal předpokládaným republikánským nominantem do Bílého domu, v úterý na své sociální síti Truth Social zveřejnil video, v němž své příznivce vyzývá, aby si koupili bibli, která je inspirována písní God Bless The USA.

Trump na tuto píseň přichází na pódium na každém ze svých předvolebních mítinků se stoupenci a s Greenwoodem se objevuje i na jiných akcích.

„Šťastný svatý týden! Přimějme Ameriku, aby se znovu modlila. V době, kdy směřujeme k Velkému pátku a Velikonocům, vám doporučuji, abyste si pořídili výtisk Bible God Bless the USA,“ napsal Trump a odkázal své příznivce na webovou stránku, kde se kniha prodává za 59,99 dolaru.

Trumpova reklama na bible přichází ve chvíli, kdy exprezident čelí finančním problémům v souvislosti s rostoucími právními výdaji. V pondělí Trump zaznamenal dílčí úspěch u newyorského odvolacího soudu, podle jehož rozhodnutí nemusí okamžitě poskytnout ručení za dříve uložený finanční trest ve výši 454 milionů dolarů.

Úřady se místo toho spokojí s ručením ve výši 175 milionů dolarů, a to do deseti dnů. Dalšími zhruba 92 miliony dolarů musel ručit začátkem března v jiném občanskoprávním procesu, který nedávno prohrál s bývalou novinářkou Jean Carrollovou.

„Je to moje oblíbená kniha“

„Všichni Američané potřebují mít doma bibli a já jich mám mnoho. Je to moje oblíbená kniha,“ řekl Trump v propagačním videu. „Jsem hrdý na to, že mohu podpořit a povzbudit vás, abyste si tuto bibli pořídili. Musíme Ameriku přimět, aby se znovu modlila,“ dodal.

Webové stránky propagující „patriotickou“ bibli ji označují za „jedinou bibli schválenou prezidentem Trumpem!“. Na stránkách se dále uvádí, že nová bible je díky velkému písmu dobře čitelná a že je lehká, takže si ji lze vzít i na cesty. Web rovněž uvádí, že prodej bible není politický a nemá co do činění s Trumpovou kampaní před prezidentskými volbami.

„Stránka GodBlessTheUSABible.com není vlastněna, spravována ani kontrolována Donaldem J. Trumpem, společností The Trump Organization, CIC Ventures LLC ani žádným z jejich ředitelů nebo přidružených společností,“ uvádí web.

„GodBlessTheUSABible.com používá jméno, podobiznu a fotku Donalda J. Trumpa na základě placené licence od společnosti CIC Ventures LLC, která může být ukončena nebo zrušena v souladu s jejími podmínkami,“ dodává.

Trumpův mluvčí ani prodejci bible na otázky, kolik Trump za licenční smlouvu dostal zaplaceno a kolik dostane za každou prodanou bibli, agentuře AP neodpověděli.

Miska pro psa nebo bikiny s Trumpem

Trump je velmi oblíbený mezi americkými protestantskými fundamentalisty, kteří patří k jeho nejhorlivějším příznivcům, navzdory tomu, že třikrát ženatý bývalý účastník televizní reality show byl mnohokrát přistižen při jednání, které se zdálo být v rozporu s Kristovým učením, píše AP.

Prodávání bible také zdaleka není Trumpovým prvním zvláštním obchodním počinem. V únoru například představil zlaté tenisky s americkou vlajkou za 399 dolarů (9320 korun). Podle informací na webu jich byl omezený počet a již se vyprodaly.

K dostání jsou však i jiné modely nebo „vítězná“ dámská a pánská vůně. V nabídce předmětů, které si Trumpovi příznivci mohou koupit před nadcházejícími volbami, je také například miska pro psa, bikiny či prsten s Trumpovou podobiznou, který se nyní prodává ve slevě.

Video: Amerika řeší dilema. I Trumpovi odpůrci přemýšlí, co je pro zemi nejlepší, říká Schneider (9. 1. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz – Matěj Schneider | Video: Tým Spotlight

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.